Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Sytuacja jest trudna, ale przeszczepiamy narządy

 

8. Baza Lotnictwa Transportowego w Krakowie wykonała po raz drugi w tym w tym roku, ratującą życie „Akcję Serce”.

16 marca samolot C-295M o numerze 020 przetransportował zespół transplantologów po trasie Kraków – Krzesiny – Katowice – Kraków. Po otrzymaniu sygnału o konieczności wykonania zadania lotniczego o statusie “Hospital” została powiadomiona załoga, sprawdzono też warunki atmosferyczne. Z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego samolot wystartował w godzinach porannych, a powrócił po godzinie 16.20.

Tylko pilne transplantacje

Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne do Spraw Transplantacji „Poltransplant” wydało decyzję w sprawie utrzymania transplantacji narządowych w czasie epidemii SARS-CoV-2 pod warunkiem identyfikacji potencjalnego zakażenia koronawirusem dawcy i biorcy, a także zaostrzenia warunków epidemiologicznych.

Prof. dr hab. med. Lech Cierpka, konsultant krajowy w dziedzinie transplantologii klinicznej, rozesłał pismo do konsultantów wojewódzkich zobowiązujących ich do ograniczenia transplantacji do klinicznie pilnych. Dwie pilne transplantacje serca wykonało w ostatnich dniach np. Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Zdjęcie: 8bltr.wp.mil.pl


20 czerwca - Nowy termin 16. Biegu po Nowe Życie!

Czytaj więcej...
Partnerzy