Trudny rok z optymistycznym akcentem
Rok 2020 był trudny także dla polskiej transplantologii. Spadła liczba przeszczepień, skutki pandemii widać zwłaszcza w statystyce transplantacji nerek, w 2020 roku przeszczepiono wg danych Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji Poltransplant 717 tych narządów od zmarłych dawców, dla porównania rok wcześniej 907. Spadła także istotnie liczba przeszczepień nerek od dawców żywych. Mniej mieliśmy także transplantacji wątrób i płuc. Bardzo spadła liczba przeszczepionych trzustek z nerką. Były jednak optymistyczne akcenty: przeszczepiono więcej serc, zwiększyła się liczba transplantacji fragmentów wątroby od dawców żywych.
Aktywność transplantacyjna w Polsce nie poprawiała się w ostatnich kilku latach, chociaż liczba przeszczepień narządów była stabilna na tzw. średnim europejskim poziomie – mówi prof. dr hab. n. med. Roman Danielewicz – prezes Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego. Stale liczymy na poprawę tej sytuacji, jednak pandemia COVID -19 spowodowała, że w 2020 roku liczba przeszczepień narządów wyraźnie się zmniejszyła – dodaje. Według danych Poltransplantu liczba zmarłych dawców narządów była mniejsza o ponad 20% niż w roku poprzednim, a tym samym przeszczepiono o 20% narządów mniej (21% mniej nerek, 18% mniej wątrób, 14% mniej płuc, ponad 83% mniej trzustek z nerką). Pozytywne jest to, że dzięki aktywności ośrodków transplantacyjnych nie zmniejszyła się, a wręcz zwiększyła liczba przeszczepionych serc oraz fragmentów wątroby od żywych dawców. Niestety przeszczepiono o 40% mniej nerek od żywych dawców – wyjaśnia Danielewicz.
Pandemia spowodowała ograniczenie działalności ośrodków zgłaszających zmarłych dawców a także ośrodków transplantacyjnych, które zmuszone były ograniczać aktywność ze względów epidemiologicznych, zwłaszcza wiosną i jesienią 2020 roku.
Mam nadzieję, że dzięki szczepieniom i mniejszej liczbie zakażeń wirusem SARS CoV2 w tym roku możliwe będzie przywrócenie aktywności w medycynie transplantacyjnej. Liczymy także na możliwość zaszczepienia na COVID 19 osób po przeszczepieniu narządów i osób dializowanych, co zmniejszy ich ryzyko zachorowania i ciężkich powikłań tej choroby – podsumowuje Danielewicz.