Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Unikaj tłumów, pamiętaj o higienie

 

Osoby po przeszczepieniach ze względu na zażywanie leków immunosupresyjnych są podczas pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 grupą szczególnego ryzyka. Profesor Zbigniew Włodarczyk jest kierownikiem Kliniki Transplantologii i Chirurgii Ogólnej bydgoskiego Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 imienia Jurasza oraz dziekanem wydziału lekarskiego Collegium Medicum w Bydgoszczy UMK i radzi, czego powinny teraz unikać osoby po przeszczepieniach i jakie środki bezpieczeństwa wdrożyć.

  1. Pamiętaj o przestrzeganiu skrupulatnych zasad higieny. Myj ręce używając mydła bądź środków dezynfekcyjnych, zmieniaj często bieliznę pościelową, po wizycie np. w sklepie albo u lekarza zmień i wypierz ubranie. Unikaj dotykania brudnymi rękoma oczy, ust, nosa.
  2. Unikaj miejsc, w których gromadzą się ludzie. Zrezygnuj ze spotkań towarzyskich, ogranicz zapraszanie gości, zrezygnuj z udziału w mszy na rzecz wysłuchania jej w radiu czy oglądnięciu transmisji w internecie. Pamiętaj, że wiele spraw w urzędach, bankach, itd. można dzisiaj załatwić online
  3. Zachowaj ostrożność robiąc zakupy. Najbezpieczniejsze będzie zrobienie zakupów online, ale nie zawsze jest to możliwe ze względu na odległe terminy dostaw. Jeśli musisz wyjść do sklepu, zrób to najlepiej wcześnie rano albo wieczorem, przed zamknięciem sklepu, kiedy przebywa w nim najmniej ludzi. Najlepiej zrobić większe zakupy, by ograniczyć konieczność chodzenia do sklepu.
  4. Ogranicz do niezbędnego minimum obecność w szpitalach czy przychodniach. Jeśli skorzystać z pomocy lekarza, najpierw skontaktuj się z nim telefonicznie. Kontakt telefoniczny zwykle wystarczy, by otrzymać receptę czy zwolnienie lekarskie.
  5. Jeśli możesz, nie korzystaj ze środków komunikacji publicznej – pociągów, tramwajów i autobusów. Jeśli już musisz to zrobić, pamiętaj o zachowaniu co najmniej metrowego dystansu od innych pasażerów.
  6. Jeśli pracujesz, poproś szefa o możliwość pracy zdalnej, z domu. W przypadku, gdy to niemożliwe, zastanów się nad wzięciem urlopu.
  7. Ogranicz płatność gotówką, korzystaj z możliwości płacenia kartą lub telefonem komórkowym.
  8. Zachowaj higienę podczas przygotowywania posiłków. Pamiętaj o bardzo dokładnym myciu produktów i poddawania ich obróbce termicznej. Nie spożywaj surowych jajek, mleka, mięsa. Myj owoce przed spożyciem ciepłą wodą z dodatkiem lekkiego detergentu, potem dokładnie spłucz wodą.
  1. Jeśli podejrzewasz u siebie infekcję, nie zgłaszaj się do ośrodka transplantacyjnego. Minister zdrowia Łukasz Szumowski podjął decyzję o uruchomieniu specjalnej infolinii, czynna jest przez całą dobę. Pod numerem 800 190 590 czekają konsultanci, którzy odpowiadają na wszystkie pytania pacjentów.
  2. Poproś mieszkające z tobą osoby o to, by również zastosowały teraz szczególne środki ostrożności.

 

Rzetelne informacje na temat koronawirusa znajdziesz na stronie Ministerstwa Zdrowia.


20 czerwca - Nowy termin 16. Biegu po Nowe Życie!

Czytaj więcej...
Partnerzy