Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Lekarze przyszyli Maćkowi palce

 

Trzynastoletniemu Maćkowi łuparka do drewna obcięła trzy palce lewej dłoni. Chłopiec trafił nas SOR Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Musiał być natychmiast zoperowany.

Przeczytaj także: Wątroba na pół.

Okazało się, że żaden szpital w Polsce nie pełni dyżuru replantacyjnego. To był sobotni wieczór. – Koleżanka z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka, gdzie dziecko przebywało na SOR-ze, zadzwoniła jak do ostatniej deski ratunku. Należy to głośno i wyraźnie powiedzieć, że jest to troszeczkę niewyobrażalne, żeby w 40-milionowym państwie nie było ośrodka replantacyjnego, który pełni dyżur w tym momencie – powiedział TVN24 prof. Łukasz Krakowczyk, chirurg i członek Polskiego Towarzystwa Chirurgii Mikronaczyniowej.

Lekarze nie mieli dyżurów, mimo tego przyjechali do szpitala

Profesor Krakowczyk jest wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Chirurgii Mikronaczyniowej. Członkiem zarządu towarzystwa jest Ahmed Yousef Elsaftawy, ordynator Pododdziału Replantacji Kończyn, Mikrochirurgii i Chirurgii Ręki Szpitala im. Świętej Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy. Profesor Krakowczyk skontaktował się z nim pytając, czy chirurg zgodziłby się przyjść w sobotni wieczór do pracy, opowiedział jaka jest sytuacja. Doktor Elsaftawy nie odmówił. Chwilę później dostał sms-a od profesora Krakowczyka z  pytaniem czy nie potrzebuje pomocy. Gdy odpowiedział, że każda pomoc się przyda, okazało się, że do Trzebnicy jadą profesor Krakowczyk z profesorem Adamem Maciejewskim, prezesem Polskiego Towarzystwa Chirurgii Mikronaczyniowej.

Przeczytaj także: Pani Magda oddała nerkę mężowi.

Szpital w Trzebnicy specjalizuje się w replantacjach

Do szpitala przyjechał także doktor Daniel Bula, kolejny członek towarzystwa. Żaden z chirurgów, którzy stanęli w sobotni wieczór przy stole operacyjnym nie miał w tym dniu dyżur, przyjechali do pracy specjalnie, by ratować rękę chłopca. Operacja trwała sześć godzin.

Szpital w Trzebnicy od pięćdziesięciu lat specjalizuje się w replantacji kończyn, także u dzieci.

Zdjęcie: www.facebook.com/szpital.trzebnica

Portal Transplantologia.info wspiera Aegon Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.

 


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy