Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Wątroba z Litwy

 

Na pokładzie Bella-407GXi policyjni lotnicy transportowali wątrobę. Biorcą był 49-latek.  Otrzymał wątrobę pobraną na Litwie.

Przeczytaj także: Dwie transplantacje trzustki w jednej dzień

– Liczba osób, które oczekują na przeszczep wątroby w naszym kraju, wciąż jest wysoka – mówi cytowany na stronie policja.pl Krzysztof Zając, koordynator ds. transplantacji Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. – Z tego powodu bardzo się cieszę, że w ubiegłym roku została podpisana pomiędzy Polską a Litwą umowa bilateralna dotycząca możliwości pobrania narządu do transplantacji od dawcy z Litwy w przypadku, gdy nie ma odpowiedniego biorcy w tym kraju, np. z uwagi na rzadką grupę krwi lub inne parametry – dodaje.

Koordynator poprosił o pomoc policję

Dzięki tej umowie szansę na nowe życie otrzymał 49-latek oczekujący na pilną transplantację wątroby od kilku tygodni. W przypadku wątroby czas na przeszczepienie narządu to 10-12 godzin.

– Im więcej zespół transplantacyjny dostanie czasu na przeprowadzenie operacji, tym rokowania dla  pacjenta są lepsze – jest większa szansa na przyjęcie się przeszczepionego organu w organizmie biorcy, możemy też liczyć na jego szybszy powrót do pełni sił – mówi Krzysztof Zając.

Czasem medycy potrzebują wsparcia. Do Zarządu Lotnictwa Policji Głównego Sztabu Policji KGP wpłynęła prośba o pomoc w przetransportowaniu specjalistycznej lodówki, w której znajdować się będzie wątroba pobrana w jednym ze szpitali przy granicy litewsko – łotewskiej. Trasa, jaką mieli do pokonania policyjni lotnicy, wiodła od granicy polsko-litewskiej do Warszawy. – Wszystko jak zwykle mieliśmy precyzyjnie dograne – mówi insp. pil. Robert Sitek, naczelnik ZLP GSP KGP.

Dodaje, że to był już drugi transport.z granicy litewskiej. Za pierwszym razem na pokładzie śmigłowca leciały nerki dla dwóch pacjentów Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Zdjęcie: www.policja.pl

Portal Transplantologia.info wspiera Aegon Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy