Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Więcej przeszczepień w Szczecinie

 

64 nerki przeszczepili w ubiegłym roku transplantolodzy w Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Szczecinie w ubiegłym roku. To duży wzrost.

W 2019 roku lekarze wykonali na Arkońskiej 5 przeszczepów od dawców żywych.– To daje nam 10 proc. wszystkich przeszczepów, ale chcielibyśmy, żeby ta proporcja zmieniała się na rzecz przeszczepów rodzinnychmówi dr n. med. Tomasz Śluzar, transplantolog z Oddziału Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej SPWSZ w Szczecinie. Wiemy, że jest to najlepsza metoda leczenia pacjentów z niewydolnością nerek – dodaje.

Brakuje informacji

Do tej pory wielu pacjentów często nie wie nawet o możliwości wykonania przeszczepienia. Problemem okazują się głównie brak przepływu informacji, w tym dotyczących uzyskania podstawowych danych o procesie leczenia.

Wielu pacjentów chorujących przewlekle na niewydolność nerek nie wie np. o możliwości wykonania przeszczepienia wyprzedzającego, jeszcze przed koniecznością zastosowania dializoterapii.

Na szczęście coraz więcej pacjentów, nie tylko mieszkańców województwa zachodniopomorskiego, trafia na Arkońską do Oddziału Nefrologii i Transplantacji Nerek. Tu kwalifikacją i koordynacją zajmuje się m. in. dr n. med. Marta Gryczman. – Stworzyliśmy w tym szpitalu świetny zespół, który jest bardzo zaangażowany w zakresie przeszczepów rodzinnych – mówi dr n. med. Marta Gryczman, specjalista nefrolog.Widzimy też już efekty dobrej współpracy z pacjentami, którzy wybierają właśnie nasz ośrodek. Wszystko idzie bardzo sprawnie – dodaje.

Świetne wyniki za 2019 rok

Zalety przeszczepień rodzinnych to przede wszystkim zmniejszenie prawdopodobieństwa odrzucenia narządów, możliwość bardzo dokładnego przygotowania zarówno dawcy jak i biorcy, większa zgodność tkankowa oraz możliwość zaplanowania najlepszego momentu na wykonanie przeszczepu.

Przeszczepienia w Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Szczecinie w 2019 roku w liczbach: 75 nerek, 64 wątroby, 7 płuc, 5 przeszczepów rodzinnych, 4 przeszczepy podwójne wątroby i nerki.

Zdjęcie: www.spwsz.szczecin.pl


Bieg po Nowe Życie ONLINE za nami - dziękujemy!

Czytaj więcej...
Partnerzy