Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Wielki sukces warszawskich lekarzy

 

W Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Onkologicznej Uniwersyteckie Centrum Klinicznego  Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wykonano rzadką operację jednoczasowego wycięcia głowy trzustki oraz fragmentu wątroby u chorego, któremu przeszczepiono ten narząd przed laty.

Dzięki systematycznym badaniom wykryto nowotwór

W 2011 roku mężczyzna przeszedł transplantację wątroby w Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby WUM, operowany był przez zespoły: prof. Pawła Nyckowskiego i dr. hab. Krzysztofa Dudka. Wskazaniem do przeszczepienia było stwardniające zapalenie dróg żółciowych. Operację przeprowadzono techniką z zachowaniem ciągłości żyły głównej dolnej biorcy. Wynik przeszczepienia był bardzo dobry.

Po 9 latach, dzięki systematycznej obserwacji, zauważono wzrost markerów nowotworowych i rozpoznano guz w odcinku śródtrzustkowym przewodu żółciowego wspólnego. Lekarze z Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Onkologicznej UCK WUM, gdzie skonsultowano chorego, po ocenie wyników badań obrazowych i stanu pacjenta zdecydowali o podjęciu próby radykalnego leczenia chirurgicznego. 20 kwietnia zespół w składzie: prof. Maciej Słodkowski, prof. Paweł Nyckowski, lek. Dominika Karkocha i lek. Joanna Lisowska wykonał pankreatoduodenektomię sposobem Traverso-Longmire (wycięcie głowy trzustki z dwunastnicą z zaoszczędzeniem odźwiernika) w jednym bloku z fragmentem pierwszego segmentu wątroby oraz radykalną limfadenektomią wokół tętnicy wątrobowej i krezkowej górnej.

Zgodnie z danymi pochodzącymi z najnowszych doniesień naukowych, radykalne leczenie chirurgiczne takich pacjentów jest możliwe niezwykle rzadko i stanowi bardzo duże wyzwanie natury technicznej. W przebiegu pooperacyjnym nie zaobserwowano powikłań, pacjent w stanie ogólnym dobrym został wypisany do domu.

Zdjęcie i materiał:  Katedra i Klinika Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Onkologicznej  UCK WUM


Bieg po Nowe Życie ONLINE za nami - dziękujemy!

Czytaj więcej...
Partnerzy