Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Współpraca między szpitalami

 

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia dr n. med. Mateusz Puślecki z zespołem programu ECMO dla Wielkopolski odebrał w imieniu Klinika Kardiochirurgii i Transplantologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu urządzenie do mechanicznej kompresji klatki piersiowej. Sprzęt w ramach programu ECMO dla Wielkopolski przekazał szpitalowi Marcin Zieliński, dyrektor Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu. Urządzenie służy pacjentom Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego w Poznaniu na ul. Długiej. Przeznaczone jest do automatycznego pośredniego masażu serca i umożliwia uzyskanie czasu do podłączenia zestawu ECMO.

ECMO z Kliniki Kardiochirurgii i Transplantologii pomogło personelowi innej poznańskiej placówki uratować małego pacjenta. 23 grudnia do Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Szpitalu Klinicznym im. Jonschera przyjęty został dwumiesięczny chłopczyk z rozległym zawałem serca. U małych dzieci zawały są rzadkością, ale chłopczyk urodził się z wrodzoną wadą lewej tętnicy wieńcowej. Zespół Blanda-White’a-Garlanda, na który cierpi, to rzadka wada polegająca na nieprawidłowym odejściu lewej tętnicy wieńcowej od tętnicy płucnej. Jeśli wada nie zostanie wykryta i operowana, większość pacjentów umiera już we wczesnym dzieciństwie.

To nie była jednorazowa współpraca

Klinika Kardiochirurgii Dziecięcej ma dwa urządzenia ECMO, ale oba akurat były używane do ratowania życia małych pacjentów. Lekarze wiedząc, że dwumiesięcznego chłopczyka czeka bardzo trudna operacja, poprosili zespół profesora Marka Jemielitego o wypożyczenie zestawu ECMO. Urządzenie w tym czasie nie było akurat potrzebne żadnemu z dorosłych pacjentów, więc lekarze zgodzili się pomóc. Życie malucha udało się uratować poprzez operację kardiochirurgiczną, do której dotrwał dzięki ECMO. Chłopiec jest już odłączony od urządzenia, zaczął też samodzielnie oddychać.

To nie była jednorazowa współpraca pomiędzy szpitalami. Klinika Kardiochirurgii i Transplantologii już w zeszłym roku kilkanaście razy pożyczała swój sprzęt Klinice Kardiochirurgii Dziecięcej, wypożyczała też kilka razy od dziecięcej placówki zestaw transportowy ECMO.

 

Zdjęcie: www.facebook.com/ratownictwo.poznan


Bieg po Nowe Życie ONLINE za nami - dziękujemy!

Czytaj więcej...
Partnerzy