Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Wszczepili nowoczesną protezę

 

Nowoczesną, dwumobilną protezę kciuka wszczepiono w Klinice Chirurgii Urazowej i Chirurgii Ręki Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Otrzymała ją 51-letnia pacjentka.

Kobieta od lat cierpiała na chorobę zwyrodnieniową stawu śródręcznego (rhizarthrosis), dolegliwość, która bardzo utrudnia codzienne funkcjonowania, prowadzi do zniekształcenia kciuka oraz ogromnego bólu. Skala problemu jest bardzo duża, cierpi na to co trzecia pięćdziesięciolatka w Polsce. Metody chirurgiczne stosowane przy tej chorobie nie dają zadowalającego rezultatu, mogą np. doprowadzić do unieruchomienia stawu.

Jest możliwość leczenia

W USK po raz pierwszy w Polsce w publicznej placówce zdrowia wszczepiono protezę zarówno likwidującą ból, jak i zachowującą ruchomość stawu.

– Małe rzeczy nieraz bardzo bolą. Symbolem nowoczesnej ortopedii jest endoproteza stawu biodrowego, ale to ręka boli bardziej niż noga – mówi na łamach szpitalnego biuletynu „Borowska 213” dr Adam Domanasiewicz z Kliniki Chirurgii Urazowej i Chirurgii USK. – Kciukiem poruszamy około tysiąca razy w ciągu godziny, używamy go do wielu czynności. Choroba zwyrodnieniowa stawu śródręcznego, choć jest powszechna, często bywa lekceważona nawet przez lekarzy. Pacjenci cierpią więc całymi latami. W początkowej fazie choroby można stosować leczenie zachowawcze, ale ma ono skutki uboczne. Pacjenci uzależniają się od leków przeciwbólowych, u wielu z nich dochodzi do choroby wrzodowej. W zaawansowanym stadium ból z czasem się coraz bardziej nasila, w okolicy kciuka powstaje wyraźne zgrubienie, a najprostsza czynność staje się niewykonalna – dodaje.

Proteza wszczepione we Wrocławiu kosztuje ok. 5 tys. zł, nie jest refundowany przez NFZ. Zabieg miał charakter szkoleniowy i wykonał go francuski chirurg dr Adil Trabelsi, któremu asystowali wrocławscy chirurdzy z Kliniki Chirurgii Urazowej i Chirurgii Ręki. Dyrektor USK dr Piotr Pobrotyn ma nadzieję, że NFZ obejmie refundacją nowoczesne protezy. Na pierwszy zabieg szpital uzyskał indywidualną zgodę płatnika.

Zdjęcie: www.usk.wroc.pl


Już w kwietniu 16. Bieg po Nowe Życie!

Czytaj więcej...
Partnerzy