Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Wykonał wraz z zespołem ponad pół tysiąca transplantacji

 

Wybitny kardiochirurg profesor Antoni Dziatkowiak został honorowym obywatelem Krakowa. Tytuł wręczyli mu 5 czerwca podczas uroczystej sesji Rady Miasta z okazji Święta Miasta prezydent Krakowa Jacek Majchrowski oraz przewodniczący Rady Miasta Dominik Jaśkowiec. Profesora Dziatkowiaka uhonorowano w dowód uznania jego szczególnych zasług dla powstania i rozwoju kardiochirurgii krakowskiej. W 1988 r. profesor Dziatkowiak wykonał pierwszy w Krakowie przeszczep serca, do 2001 roku wraz z zespołem przeprowadził ponad 500 transplantacji serca i 20 tys. innych operacji serca i aorty ratując życie i zdrowie wielu chorych.

Profesor w czasie uroczystości dziękował współpracownikom Instytutu Kardiologii Uniwersytetu Jagiellońskiego mówiąc, że to ich zasługa i osiągnięcie. Mówił, że dzisiaj Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II jest wizytówką i perełką w zakresie leczenia chorób serca i płuc.

– Ja osobiście czułem się spadkobiercą marzeń mojego wielkiego mistrza prof. Jana Witolda Molla. Asystowałem mu 4 stycznia 1969 r. do pierwszego przeszczepu serca – niestety nieudanego, ponieważ biorca miał nadciśnienie płucne, które było wynikiem wieloletniego trwania wady serca, a serce dawcy nie było przygotowane do tego nadciśnienia płucnego – wspomniał tę operację profesor Dziatkowiak cytowany przez krakow.pl. – Czując się tym spadkobiercą, prowadziłem Klinikę Kardiochirurgii w Krakowie, w taki sposób, żeby zespół zdobył odpowiednie doświadczenie. Dopiero, kiedy wykonaliśmy tysiąc operacji na otwartym sercu, uznałem, że możemy przystąpić do przeszczepienia serca – mówił.

Zdjęcie: Bogusław Świerzowski/krakow.pl


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy