Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Zarejestrują także dawców “wagi lekkiej”

 

Fundacja DKMS zniosła od 4 sierpnia wymóg minimalnej wagi ciała podczas rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych. Osoby, które wcześniej nie spełniały wymogu minimalnej wagi ciała wynoszącej 50 kilogramów teraz mogą dołączyć do bazy dawców.

Można uratować więcej chorych

Wcześniej zakładano, że w większości przypadków liczba komórek macierzystych zmobilizowanych podczas pobrania od osób ważących mniej niż 50 kilogramów nie byłaby wystarczająca do udanego przeszczepu komórek macierzystych. Dziś wiadomo o wiele więcej o liczbie komórek potrzebnych do udanego przeszczepu.

Można sprawdzić w konkretnym przypadku, czy liczba komórek macierzystych potencjalnego dawcy jest odpowiednia dla konkretnego biorcy. Wśród biorców czekających na przeszczep są również dzieci, w których przypadku wymagana jest mniejsza liczba komórek macierzystych. Dzięki zmianie przepisów szersze grono osób będzie mogło zostać dawcami komórek macierzystych, a tym samym będzie można uratować więcej osób chorych.

Zmiana przepisów nie dotyczy wykluczenia z grona dawców z przyczyn medycznych, między innymi z powodu zaburzeń odżywiania.

 


Czas na 17. Bieg po Nowe Życie!

Czytaj więcej...
Partnerzy