Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Znany aktor podzielił się życiem

 

Marek Kaliszuk, znany aktor teatralny, musicalowy i filmowy oraz piosenkarz został dawca szpiku. Jego „genetycznym bliźniakiem” okazał się chłopiec chory na białaczkę.

Marek Kaliszuk w “M jak miłość” zagrał Bogdana, kolegę Kingi Zduńskiej, w która wciela się od lat Katarzyna Cichopek. Znany jest z “Tańca z gwiazdami”, śpiewał też w “Twoja twarz brzmi znajomo”.

Aktor odebrał telefon z informacją, że może pomóc

W 2014 roku aktor zarejestrował się w bazie dawców szpiku Fundacji DKMS. Gdy odebrał telefon z informacją, że gdzieś na świecie jego „genetyczny bliźniak” czeka na pomoc, nie wahał się Wiedział, że dzieląc się szpikiem, da tej osobie szansę na powrót do zdrowia.

– Kiedy nadszedł dzień pobrania moich komórek, działy się we mnie rzeczy niezwykle. Nie da się tego porównać do czegokolwiek innego, bo czyjeś życie było w moich rękach. I to dosłownie. Waliło mi serce, strach przeplatał się z euforią, a nadzieja z obawami i poczuciem misji – opisuje swoje przeżycia Marek Kaliszuk.

Relacjonuje, że na cztery dni przed pobraniem zaczął przyjmować zastrzyki z czynnikiem wzrostu. Musiał trochę zmienić codzienny tryb funkcjonowania i zrezygnować z aktywności fizycznej.

– Odczuwałem zmęczenie i mniej lub bardziej znośny ból kręgosłupa, ale wierzcie mi, że nawet przez chwilę nie zwątpiłem w swoje chęci i sens tego, co robię. Wręcz przeciwnie. Czytałem wtedy Wasze komentarze pod moim pierwszym postem dotyczącym przeszczepu. Rozwaliły mnie na łopatki wpisy i historie osób, które żyją dziś dzięki dawcom szpiku. Kilka razy się popłakałem – pisze aktor.

Komórki obrano z krwi

Oddanie krwiotwórczych komórek macierzystych może polegać na oddaniu ich z krwi obwodowej lub z talerza kości biodrowej, decydują o tym lekarze. W przypadku Marka Kaliszuka to było pobranie z krwi obwodowej, zabieg trwał pięć godzin.

Wiele osób dziękuję mu za to, czego dokonał. Aktor dostał m.in. list od Katarzyny, mamy Eliasza. Chłopiec zachorował na nowotwór w wieku 9 lat. Znalazł się dla niego dawca szpiku w Izraelu, Eliasz jest już 6 lat p przeszczepie. – Dziękuję Tobie, bo nie mam możliwości podziękowania naszemu dawcy – napisała mama Eliasza.

Zdjęcie: https://www.facebook.com/marekkaliszukofficial

Portal Transplantologia.info wspiera Aegon Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy