Przeszczepienie nerki od żywego dawcy to najlepsze rozwiązanie dla pacjenta. Nie każdy chory ma w rodzinie osobę, która może zostać dawcą.
Przeczytaj także: Historia trzyletniej Danusi.
Jak mówił w rozmowie z portalem transplantologia.info dr hab. n. med. Piotr Domagała (chirurg transplantolog z Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus, transplantacja daje o wiele lepsze rokowania, wydłuża czas życia, a każdy miesiąc dializowania je pogarsza.
Przeszczep od żywego dawcy można lepiej zaplanować
Najlepsze rokowania dla pacjenta daje w ogóle przeszczep wyprzedzający, czyli transplantacja wykonana w momencie, gdy jeszcze dializy nie są potrzebne. To najczęściej przeszczepienia od żywych dawców. Transplantolog przypominał, że taki zabieg można zaplanować w najlepszym da pacjenta terminie, czego nie da się zagwarantować w przypadku transplantacji nerki od zmarłego dawcy.
Zabiegi odbywają się też zwykle w porze najlepszej dla personelu, w ciągu dnia, gdy wszyscy są wypoczęci. Przeszczep od żywego dawcy to istotnie dłuższe przeżycie biorcy i przeszczepionego narządu. Średni czas przeżywalności nerki pochodzącej od dawcy zmarłego to 9 lat, a w przypadku nerki pochodzącej od dawcy żywego to 15 lat.
Przeszczepienia krzyżowe i łańcuchowe
Nie każdy pacjent z niewydolnością nerek kwalifikująca do transplantacji ma swoim otoczeniu potencjalnego dawcę. Pierwszym z warunków dalszej kwalifikacji do przeszczepienia jest zgodność grup krwi (nie muszą być identyczne) oraz ujemna próba krzyżowa. Dawca musi być też osobą zdrową.
Co dzieje się w sytuacji, gdy potencjalny dawca i biorca mają niezgodne grupy krwi lub wynik próby krzyżowej nie pozwala na przeszczepienie bezpośrednie? – Rozwiązaniem w tej sytuacja jest przeszczepienie krzyżowe lub łańcuchowe. Pierwsza z metod transplantacyjnych polega na wymianie nerek między dwiema obcymi sobie parami. W drugiej metodzie, wymiana narządu może nastąpić między trzeba lub większą liczbą par – przypominają specjaliści ze strony dawcanerki.org
W sytuacji, gdzie lekarze rozważają przeszczepienie krzyżowe lub łańcuchowe, po pełnym zakwalifikowaniu potencjalnego dawcy przez zespół transplantacyjny, para zostaje wpisana do Programu Wymiany Par. W październiku tego roku przeszczepienie krzyżowe odbyło się w bydgoskim i warszawskim ośrodku transplantacyjnym. – Podsumowaniem wielomiesięcznego procesu kwalifikacyjnego, w tym oceny zgodności immunologicznej pomiędzy parami, pozytywną opinią Komisji Etycznej Krajowej Rady Transplantacyjnej oraz zgody sądu, były operacje pobrania oraz przeszczepienia nerki od dawców niespokrewnionych – czytamy na stronie dawcanerki.org.
Wszystkie zabiegi się udały
Pierwszym ośrodkiem transplantacyjnym biorącym udział w pobraniu i przeszczepieniu nerki od dawcy żywego w Programie Wymiany Par, był Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr A. Jurasza i Klinika Transplantologii i Chirurgii Ogólnej w Bydgoszczy. Natomiast drugim szpitalem było Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus oraz Katedra i Klinika Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej. Pobranie obu nerek odbyło się metodą laparoskopową.
Pierwszą parą dawca-biorca biorącą udział w przeszczepieniu krzyżowym, było małżeństwo. Pani Maria, została zakwalifikowana przez szpital w Bydgoszczy jako potencjalny dawca dla swojego męża, pana Przemysława. Ze względu na niezgodność grup krwi, niemożliwe było przeszczepienie bezpośrednie.
– Druga para biorąca udział w przeszczepieniu krzyżowym, to rodzeństwo. Pan Arkadiusz, został zakwalifikowany przez szpital w Warszawie jako potencjalny dawca nerki, dla swojej siostry, Pani Izabeli. W tej parze przeciwwskazaniem do przeszczepienia bezpośredniego, również była niezgodność grup krwi – informuje dawcanerki.org.
Aby uniknąć transportu pobranych narządów pomiędzy ośrodkami transplantacyjnymi, zadecydowano o rozdzieleniu par. W Bydgoszczy pobrano nerkę od Pana Arkadiusza i przeszczepiono ją panu Przemysławowi, natomiast w Warszawie, nerkę pobrano od pani Marii, przeszczepiając ją pani Izabeli.
Portal Transplantologia.info wspiera Aegon Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.