Bez kategorii


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Transplantologia podczas pandemii

 

Mimo pandemii koronawirusa dzień w dzień transplantolodzy ratują w polskich szpitalach życie i zdrowie ciężko chorych pacjentów. Przypominamy niektóre wydarzenia z ostatnich, trudnych miesięcy.

Udany przeszczep i pokonany wirus

10-letnia Hania z Łodzi lubi muzykę, pięknie gra na fortepianie. W 2018 roku dziewczynka zachorowała na ostrą białaczką limfatyczną. Zdarzył się cud, udało się znaleźć dla dziewczynki niespokrewnionego dawcę szpiku. W marcu odbyła się transplantacja w Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej „Przylądek Nadziei” Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Krótko po zabiegu okazało się, że dziewczynka zakaziła się koronawirusem. Nie było pewne, jak organizm Hani osłabiony po transplantacji poradzi sobie z zagrożeniem. Na szczęście okazało się, że dziewczynka przeszła zakażenie łagodnie. Wyzdrowiała.

Świetny tydzień w Zabrzu

Sześć transplantacji serca i płuc ratujących życie zostało przeprowadzonych w kwietniu w ciągu zaledwie tygodnia w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Nowe serce Zosi

Sześcioletnia Zosia przez 11 miesięcy czekała na nowe serce w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Dziewczynka była podłączona na stałe do pompy wspomagającej jej niewydolne serce. W lipcu po 11 miesiącach czekania na pompie Zosia otrzymała nowe serce. To była pierwsza w tym roku transplantacja serca u dziecka w Polsce.

Oskar oddycha pełną piersią

 Także w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu w lipcu nowe życie dostało inne dziecko – Oskar. Dziesięciolatek to najmłodszy w Polsce pacjent z przeszczepionymi płucami. Opuścił już szpital, cieszy się nowym życiem i wakacjami.

Przeszczep nowatorską metodą

8 lipca w Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby CSK UCK WUM, kierowanej przez prof. Krzysztofa Zieniewicza, wykonano transplantację wątroby z wykorzystaniem nowatorskiej metody – mechanicznej pozaustrojowej perfuzji i oksygenacji wątroby w hipotermii, tzw. D-HOPE. Wątrobę przeszczepiono 59-letniemu biorcy z zaawansowaną niewydolnością narządu w przebiegu marskości, zabieg się udał. Wątroba bezpośrednio po zabiegu podjęła pracę. To był pierwszy taki zabieg w Polsce.

Pierwszy przeszczep w regionie

Na tę chwilę czekało wiele osób. 2 lipca w Klinice Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach odbył się pierwszy przeszczep nerki w regionie świętokrzyskim.

– To historyczny moment, dla świętokrzyskiej medycyny oraz współpracy WSzZ i Uniwersytetu Jana Kochanowskiego – podkreślał profesor Stanisław Głuszek, kierownik kliniki oraz rektor elekt kieleckiego uniwersytetu.

Biorczyni ma 58 lat, jest mieszkanką województwa świętokrzyskiego. Była dializowana przez 5 lat. Zaproponowano jej przeszczep nerki. Transplantacja była możliwa dzięki przeprowadzonemu wcześniej w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym pobraniu narządów.

Symboliczna chwila

– Nasi ojcowie zmienili obraz polskiej chirurgii serca tworząc nowoczesną specjalizację, której ramy wychodzą poza klasyczny nóż i szew – napisał Na Facebooku dr hab. Michał Zembala zamieszczając zdjęcie z dr Grzegorzem Religą. Synowie słynnych kardiochirurgów stanęli przy jednym stole operacyjnym wykonując u pacjenta zabieg przezcewnikowej wymiany zastawki aortalnej.

Zabieg odbył się w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu im. dr. Wł. Biegańskiego w Łodzi. Lekarze chcą zaprosić do współpracy jeszcze dr Tomasza Bochenka.

Zdjęcie: Transplantacja nerki w w Klinice Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy