Bez kategorii


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Wsparcie dla klinik transplantacji szpiku

 

Gogle, przyłbice, okulary ochronne i jednorazowe rękawiczki, a także mydła oraz kremy do rąk o łącznej wartości 118 tysięcy złotych przekazała Fundacja DKMS do 16 klinik w całej Polsce, w których mimo pandemii koronawirusa dokonuje się przeszczepień krwiotwórczych komórek macierzystych bądź szpiku.

Pacjenci szczególne ryzyka

Wsparcie zostało przekazane w ramach Programu Rozwoju Polskiej Transplantologii i Wsparcia Pacjentów, fundacja wspomoże personel medyczny opiekujący się pacjentami onkohematologicznymi na oddziałach przeszczepowych.

Rocznie w Polsce wykonywanych jest około 700 przeszczepień szpiku bądź krwiotwórczych komórek macierzystych. To zabiegi ratujące życie pacjentom cierpiącym na nowotwory układu krwiotwórczego, nawet pandemia koronawirusa nie może wstrzymać ich wykonywania. Wielu chorych, przygotowywanych do przeszczepienia szpiku zostało już poddanych ciężkiej chemioterapii i radioterapii, które spowodowały u nich niemal całkowity brak odporności. Tacy pacjenci znajdują się w grupie najwyższego ryzyka zachorowania na COVID-19, oddziały przeszczepowe to miejsca, w których warunki sanitarne muszą być utrzymane na najwyższym poziomie.

Transplantolog dawcą szpiku

Pierwsze paczki dotarły już do prof. dr hab. Jana Styczyńskiego i jego zespołu z Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii w Bydgoszczy w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. Jurasza. Profesor Styczyński w 2012 roku sam został dawcą szpiku. Komórki macierzyste wyizolowane z krwi obwodowej bydgoskiego transplantologa otrzymał pacjent z Polski.

Do akcji Fundacji DKMS dołączyła także Ewa Chodakowska, która przekazała mydła w płynie oraz kremy do rąk dla lekarzy i pielęgniarek, opiekujących się pacjentami na oddziałach transplantacyjnych. W pomoc klinikom transplantacyjnym i pacjentom z oddziałów przeszczepowych mogą włączyć się również internauci, wpłacając datek na zbiórkę internetową #Potrzebne środki ochrony osobistej dla klinik transplantacyjnych, prowadzoną w mediach społecznościowych Fundacji DKMS.

W marcu fundacja przekazała ponad 110 000 pałeczek-wymazówek do dyspozycji Ministerstwa Zdrowia, są wykorzystywane w laboratoriach i szpitalach przeprowadzających testy na obecność wirusa SARS-CoV-2.


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy