Bieg po Nowe Życie


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

24. Bieg po Nowe Życie już 18 maja w Wiśle!

 

Już w sobotę o 15:00 wiślański rynek wypełni się osobami, którym bliskie są idee donacji i transplantacji narządów. Symboliczny dystans przejdą sztafety. Utworzą je aktorzy, muzycy, artyści, sportowcy, lekarze transplantolodzy, koordynatorzy transplantacyjni, osoby po przeszczepieniu – dawcy i biorcy, przyjaciele i sympatycy biegu, dziennikarze i partnerzy, oraz młodzież.  W sztafecie Ministerstwa Zdrowia wystartuje Minister Izabela Leszczyna.

 

 

Do Wisły przyjedzie ponad 60 lekarzy różnych specjalności związanych z transplantologią, koordynatorów transplantacyjnych, blisko 100 osób po przeszczepieniu, kilkadziesiąt znanych osób ze świata filmu, teatru, estrady, sportu i mediów oraz uczniowie z 18 śląskich szkół ponadpodstawowych. Przemysław Saleta, Jerzy Mielewski, Halina Mlynkova, Piotr Gruszka, Angelika Cichocka, Jarosław Kret, Olga Łasak, Cezary Trybański, Aleksandra Radwan, Łukasz “Juras” Jurkowski, Julia Chatys, Paulina Chylewska i Zbigniew Bródka – to tylko niektóre ze znanych osób, które zobaczymy w sobotę w sztafetach nordic walking. Wśród startujących autorytetów polskiej medycyny transplantacyjnej znajdą się między innymi profesorowie: Maciej Kosieradzki, Roman Danielewicz, Jarosław Czerwiński, Magdalena Durlik, Dorota Kamińska, Leszek Domański, Mariusz Kuśmierczyk, Bartosz Kubisa, Zbigniew Gałązka, Sławomir Nazarewski, Małgorzata Sobieszczańska-Małek, Radosław Owczuk i Marta Wawrzynowicz-Syczewska.

 

 

Spodziewamy się na starcie blisko 100 sztafet, po raz pierwszy w historii w jednej z nich pomaszeruje minister zdrowia. Przyjazd do Wisły minister Izabeli Leszczyny jest dla nas bardzo miłym zaskoczeniem – mówi Arkadiusz Pilarz – dyrektor Biegu po Nowe Życie.

 

 

Grzegorz Lipiński jest jedną z osób po przeszczepieniu, którą zobaczymy na trasie Biegu po Nowe Życie. Był pierwszym polskim pacjentem, który dostał nowe płuca, bo jego własne uszkodził koronawirus.  Nikt w Polsce nie wykonywał w 2020 roku takich transplantacji. Lekarze ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu zdecydowali, że się tego podejmą.

 

 

Operacja trwała kilkanaście godzin. Lekarze nie do końca wiedzieli, z czym przyjdzie im się zmierzyć, czy przeszczepione płuca podejmą pracę. Udało się. Po miesiącu Grzegorz wrócił do domu. Przeszczepione płuca bardzo dobrze pracują, mogłem wrócić do dawnej aktywności – opowiada Grzegorz.

 

 

Dorota Przygodzka żyje z nowym sercem. Jak sama przyznała chce spłacić dług wdzięczności dla swojego dawcy, dlatego zaangażowała się w promocję transplantologii. Na Instagramie ma konto o nazwie przeszczep_i_ona, gdzie wiele o tym pisze. – Odzywa się do mnie wiele osób, same czekają na transplantację albo czekają ich bliscy, szukają wsparcia, chcą porozmawiać – opowiada Dorota. Ona sama czekając w szpitalu czytała m.in. historie osób po przeszczepieniach na transplantologia.info. Już z nowym sercem wzięła dwa razy udział w Biegu po Nowe Życie. W sobotę będzie z nami po raz trzeci.

24. Bieg po Nowe Życie rozpocznie się 18 maja o 15:00 na rynku w Wiśle.

 


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy