Historie ludzi


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Bartek walczy o życie

 

Na portalu transplantologia.info wiele razy opisywaliśmy historie policjantów, którzy zostali dawcami szpiku. Teraz to policjant potrzebuje takiej pomocy.

Bartek walczy o życie

37-letni Bartek Mazur z Sosnowca, policjant z 17-letnim stażem, w kwietniu zachorował na ostrą białaczkę limfatyczną. Choroba objawiła się silnym zapaleniem wątroby oraz żółtaczką. Dla mężczyzny prowadzącego wcześniej bardzo aktywny i zdrowy tryb życia była to bardzo trudna wiadomość. Nie poddał i rozpoczął walkę o życie. Wierzy, że wróci do pracy i do swojej pasji, jaką jest kolarstwo szosowe.

Bartek przebywa teraz w szpitalu w Chorzowie, gdzie jest poddawany chemioterapii. Przeszczep szpiku kostnego to dla niego jedyny ratunek. Liczy się czas, a szanse Bartka na powrót do zdrowia może zwiększyć każdy. Wystarczy, że poświęci kilka minut i zarejestruje się w bazie Fundacji DKMS jako potencjalny dawca szpiku.

Wielu pacjentów nie znajduje dawców

Dla wielu chorych na nowotwory krwi jedynym ratunkiem jest przeszczepienie szpiku od zgodnego dawcy, czyli od tak zwanego „genetycznego bliźniaka”. Szanse na znalezienie dawcy wynoszą 1:20 000, a w przypadku rzadkiego genotypu tylko 1 do kilku milionów.

Niestety, ale nadal co piąty pacjent nie znajduje zgodnego dawcy. Policjanci proszą o szansę dla Bartka, apelują o to, by rejestrować się jako potencjalni dawcy szpiku. Informacje o tym, jak to zrobić, można znaleźć na stronie https://www.dkms.pl/pl


Za nami 17. Bieg po Nowe Życie!

Czytaj więcej...
Partnerzy