10. rocznica śmierci prof. Religi. Uchwała Senatu
“Zdobywając szczyty wiedzy i umiejętności zawodowych, zawsze pozostawał czuły na drugiego człowieka” – można przeczytać w uchwale, którą jednomyślnie przyjęli senatorowie.
W listopadzie 1985 roku Zbigniew Religa ze swoim zespołem przeprowadził w Zabrzu pierwszy w Polsce udany zabieg przeszczepienia serca. Operacja odbyła się w obecnym Śląskim Centrum Chorób Serca, a wtedy Wojewódzkim Ośrodku Kardiologii w Zabrzu. Biorcą był 62-letni rolnik, dwa miesiące po zabiegu zmarł niestety z powodu sepsy.
Czuły na drugiego człowieka
Profesor Religa zmarł 8 marca 2009 roku. 20 marca, z okazji 10. rocznicy śmierci wybitnego lekarza Senat jednogłośnie przyjął uchwałę w której przeczytać można m.in., że Religa był wielkim człowiekiem, chirurgiem, pionierem polskiej transplantacji serca. Zwraca ona uwagę na to, że “zdobywając szczyty wiedzy i umiejętności zawodowych, zawsze pozostawał czuły na drugiego człowieka”. Przypomniano w niej także, jak pod koniec swojego życia profesor mówił o swojej rozmowie z matką zmarłego jednego ze zmarłych dawców „Bardzo smutny był fakt, że trzeba rozwiać nadzieje matki, która wierzyła, że syn wyzdrowieje. Prawda o jego stanie była dla niej szokiem. To była ciężka rozmowa, ale wiele mnie nauczyła. Kobieta w końcu zaakceptowała bolesną prawdę i stwierdziła, że skoro jej dziecko nie żyje, to niech jego serce uratuje kogoś innego. Ta decyzja zapadła przez łzy. Była smutna i dramatyczna, ale jednocześnie naprawdę słuszna. Wzbudziła we mnie optymizm i wiarę w człowieka.” – napisano w uchwale.
W Senacie profesora wspominali lekarze, współpracownicy, politycy i przyjaciele. – Miałem szczęście, że spotkałem na swojej drodze profesora Religę, nauczył mnie wszystkiego, czuję się jego uczniem” – mówił prof. dr hab. n. med. Andrzej Bochenek dodając, że profesor ufał ludziom, a gdy już komuś zaufał, to otwierał mu drogę. W spotkaniu udział wzięła rodzina profesora Religi – żona Anna Wajszczuk-Religa oraz dzieci, córka i syn,