Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

100 transplantacji w Zabrzu

 

Sto transplantacji serc oraz płuc wykonał w 2023 roku zespół Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, szpital kliniczny Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Przeczytaj także: https://transplantologia.info/transplantologia/pionierski-zabieg-w-zabrzu/

Zabrzańscy transplantolodzy wykonali w 2023 roku 53 transplantacje serca oraz 47 transplantacji płuc. To wynik porównywalny z danymi z 2022 roku, najlepszy wśród ośrodków przeszczepiających narządy klatki piersiowej w Polsce. W Zabrzu, już po raz kolejny, wykonano również najwięcej transplantacji u dzieci, łącznie to 11 przeszczepień serc oraz płuc u pacjentów poniżej 18 roku życia.

 Pionierskie operacje w 2023 roku

– To był dobry rok dla naszych pacjentów. Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu po oddaniu nowego pawilonu pracuje pełną parą. Wykonujemy rocznie około stu transplantacji narządów klatki piersiowej z bardzo dobrymi wynikami. Jesteśmy również jednym z niewielu ośrodków w Europie, który z powodzeniem realizuje program transplantacji serc oraz mechanicznego wspomagania krążenia u dzieci. To ogromna, zespołowa praca wielu ludzi – mówi prof. dr hab. Piotr Przybyłowski dyrektor naczelny Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. 

W 2023 roku w zabrzańskim ośrodku po raz pierwszy w Polsce wszczepiono pacjentom organy pobrane poza granicami Polski, to były dwa serca pobrane w w szpitalach w Czechach. W marcu zespół ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu wykonał drugą na świecie transplantację płuc u pacjenta z rzadką chorobą genetyczną, powodującą trwale uszkodzenie płuc i oskrzeli. W grudniu wykonano transplantację płuc u pacjenta, który przez 70 dni czekał na zabieg ratujący życie podłączony do ECMO.

– Mówiąc o sukcesach kardiochirurgów, musimy też pamiętać o codziennej pracy naszych kardiologów i całego zespołu Śląskiego Centrum Chorób Serca. To są tysiące hospitalizacji dzieci i dorosłych rocznie i ponad 70 tysięcy udzielonych porad ambulatoryjnych – dodaje prof. Przybyłowski.   

Zdjęcie: www.sccs.pl

Portal Transplantologia.info wspiera Aegon Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy