Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

2 tys. transplantacji nerek w UCK

 

Przeszczepianie nerek to jeden z najprężniej rozwijających się programów transplantacyjnych w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku. Pierwszy przeszczep tego narządu odbył się tu w 1980 roku, od tego czasu wykonano w UCK już 2 tys. tego typu procedur. Placówka od kilku lat jest liderem w dziedzinie transplantacji nerek w Polsce, w 2017 roku całkowita liczba przeszczepionych nerek wyniosła 125, czyli najwięcej w kraju. W 2018, zgodnie z ogólnopolską tendencją, ta liczba spadła do 95.

Jak podkreślają w UCK, 2 tys. przeszczepionych nerek to sukces, który udało się osiągnąć dzięki zintegrowanemu działaniu personelu lekarskiego i pielęgniarskiego oraz specjalistów w dziedzinie immunologii, ale także lekarzy z przychodni i stacji dializ zgłaszających chorych na listę oczekujących.

Transplantacje wyprzedzające

28 maja w UCK odbyła się konferencja prasowa  z okazji 2 tys. przeszczepionych nerek. Jej uczestnicy: dr hab. n. med. Tomasz Stefaniak, dyrektor ds. lecznictwa UCK, prof. Alicja Dębska-Ślizień, ordynator Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych, prof. Zbigniew Śledziński, ordynator Kliniki Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Transplantacyjnej, prof. Radosław Owczuk, ordynator Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii, a także Anna Milecka, koordynator Regionalnego Centrum Koordynacji Transplantacji dziękowali osobom związanym z przeszczepami nerek za zaangażowanie i dyspozycyjność.

Dwutysięczną nerkę otrzymała 23-letnia Magdalena, pacjentka czuje się dobrze, niewydolnośc nerek spowodowana była u niej najprawdopodobniej kłębuszkowym zapaleniem.

– Naszym oczkiem w głowie jest przeszczepianie wyprzedzające, które wprowadziliśmy w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w 2003 roku. Zaobserwowaliśmy, że przynosi znakomite efekty. Większość takich chorych otrzymuje przeszczep zanim wymaga dializy. Przeżywalność nerek i chorych jest lepsza niż w przypadku transplantacji po jakimś czasie trwania leczenia dializami – podkreślała w czasie konferencji prof. Alicja Dębska-Ślizień, ordynator Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych UCK.

Nerki pobiera się zazwyczaj są od dawców zmarłych, transplantacje od dawców żywych stanowią jedynie kilka procent, przynoszą jednak najlepsze rezultaty. W UCK po raz pierwszy przeszczepiono nerkę od dawcy żywego w 1999 roku. Personel gdańskiego ośrodka transplantacyjnego wykonuje zarówno przeszczepy od dawców żyjących spokrewnionych, jak i niespokrewnionych.

Poza nerkami w UCK przeszczepia się także szpik, rogówki, serca, płuca, wątrobę oraz wyspy trzustkowe – w 2018 roku łącznie 317 organów.

Fot. Sylwia Mierzewska (UCK).


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy