Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

350 transplantacji w USK we Wrocławiu

 

Styczeń to czas podsumowań. Mimo trudnej sytuacji i pandemii ośrodki transplantacyjne mają wiele osiągnięć.

40 transplantacji serca

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu wykonano w ubiegłym roku blisko 350 transplantacji różnego rodzaju narządów, tkanek i komórek. Dla transplantologii USK we Wrocławiu rok 2021 był przełomowy, bo od niego rozpoczyna się historia wykonywanych tu przeszczepień serca. Pierwsze serce zostało przeszczepione tutaj 25 lutego, a do końca 2021 roku kardiochirurdzy Instytutu Chorób Serca USK wykonali 40 takich zabiegów. To liczba dwukrotnie wyższa od początkowo planowanej.

Rekordowe przeszczepy rogówki

W minionym roku USK pobił wszelkie swoje rekordy w przeszczepach rogówki. – Przeszczepiliśmy 53 rogówki – mówi dr Marek Szaliński z Kliniki Okulistyki USK. – Dla porównania: w roku 2020 z powodu pandemii przeszczepień rogówek było zaledwie 14, a we wcześniejszych „przedcovidowych” latach liczba ta oscylowała wokół 20. Tym razem potrafiliśmy wykorzystać okresy ze spadkiem zachorowań na covid, a banki tkanek częściej niż w poprzednich latach oferowały nam rogówki. Nie zmarnowaliśmy ani jednej, wszystkie posłużyły potrzebujący pacjentom – dodaje.

Dużo transplantacji szpiku

Klinika Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej USK także może zaliczyć miniony rok do udanych – wykonano tutaj 69 przeszczepów szpiku u dzieci oraz Klinika Hematologii, Nowotworów Krwi i Transplantacji Szpiku USK, której lekarze przeprowadzili 140 procedur przeszczepowych u dorosłych pacjentów. Choć jest to o 20 więcej niż rok wcześniej, szef kliniki przyznaje, że i w jego jednostce COVID-19 dał się we znaki:

–  Już na początku pandemii musieliśmy rozwiązać problemy logistyczne, związane z dostarczaniem materiału do przeszczepu – przypomina prof. Tomasz Wróbel, kierownik Kliniki Hematologii, Nowotworów Krwi i Transplantacji Szpiku USK. – Dotyczyły one zwłaszcza transportu z zagranicy. Stał się on nieprzewidywalny, co wymusiło na nas zmianę stosowanych procedur przygotowania pacjenta do przeszczepu. Poza tym zdarzały się sytuacje, gdy przeszczep trzeba było przełożyć, bo dawca lub biorca był zakażony koronawirusem. Jednak nauczyliśmy się omijać wszelkie rafy logistyczne i zapewnić pacjentom bezpieczeństwo. Trzeba mieć na uwadze, że nasi chorzy należą do grupy najbardziej narażonych na ciężki przebieg COVID-19. Powtarzam to do znudzenia, ale udaje się nam funkcjonować w tych trudnych warunkach i leczyć tylko dzięki wyjątkowemu zaangażowaniu zespołu – dodaje.

Mniej transplantacji nerek i wątroby

Spadła w sposób istotny liczba przeszczepień narządowych w USK. – 8 przeszczepień wątroby i 39 nerek to spadek dramatyczny – komentuje prof. Dariusz Janczak, kierownik Kliniki Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Transplantacyjnej USK i pełnomocnik dyrektora USK do spraw transplantacji. – Przed pandemią, w 2019 r. przeszczepiliśmy 96 nerek i 17 wątrób, co pokazuje skalę – dodaje.

Głównym problemem było to, odgórnych decyzji USK pełni także funkcję szpitala covidowego, Kolejna kwestia to bardzo trudna sytuacja intensywnej terapii, gdzie trafiają najciężej chorzy pacjenci covidowi. Brakuje w związku z tym miejsc w całym regionie. Tymczasem po przeszczepie wątroby pacjent musi przebywać na oddziale intensywnej terapii przez 7-8 dni.

Transplantacje wykonane w USK w 2021 r:

* serca – 40

* nerek – 39, w tym 6 od żywych dawców

* wątroby – 8

* komórek krwiotwórczych szpiku u pacjentów dorosłych – 140

* komórek krwiotwórczych szpiku u dzieci – 69

* rogówki – 53

Materiał na podstawie informacji USK. Zdjęcie: USK

Hotel Gołębiewski – Główny Partner 20. Biegu po Nowe Życie


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy