Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

40. rocznica udanej transplantacji serca

 

W tym roku przypada 40. rocznica udanej transplantacji serca  w Polsce. Z tej okazji zorganizowano konkurs na plakat pt. “Siła istnienia”.

Przeczytaj także: Nowe życie Gabrysi.

Konkurs to efekt współpracy Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach i Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Jury w składzie: prof. dr hab. Piotr Przybyłowski (ŚCCS), prof. dr hab. Marian Oslislo (ASP Katowice), Bogumiła Król (ŚCCS) oraz Marek Mędela (ŚCCS) dokonało wyboru najlepszych prac.

Laureatami zostali:  Aleksandra Sacha (I nagroda), Katarzyna Popławska (II nagroda), Julia Sęk (III nagroda). Wyróżnienia otrzymali Piotr Pochwalski oraz Wiktor Obrębski. Wszystkie zgłoszone prace zostały zakwalifikowane do wystawy pokonkursowej.
Jedno z najważniejszych wydarzeń w historii polskiej medycyny
Pierwszej na świecie udanej transplantacji serca dokonał zespół chirurga Christiaana Barnarda 3 grudnia 1967 roku. Biorcą był Louis Washkansky, operacja odbyła się w szpitalu w Kapsztadzie. 27 kwietnia 1968 roku zespół paryskiej kliniki pod kierownictwem profesora Christian Émile’a Alberta Cabrola wykonał pierwszą udaną transplantację serca w Europie. Natomiast 5 listopada 1985 roku prof. Zbigniew Religa, wraz z prof. Andrzejem Bochenkiem i prof. Marianem Zembalą, wtedy młodymi doktorami, przeprowadził pierwszy udany przeszczep serca w Polsce. Operacja odbyła się w Zabrzu.

– To medyczne osiągnięcie na skalę europejską było zasługą nie tylko odpowiednich kompetencji Zbigniewa Religi, ale również wymagało szczególnej odwagi i determinacji, a profesor Religa zdawał sobie sprawę z ogromnej odpowiedzialności, jaką ponosił nie tylko wobec pacjentów i ich rodzin, ale także w stosunku do środowiska chirurgów – wspominał w 39. rocznicę tego wydarzenia prof. Andrzej Bochenek, obecnie konsultant ds. kardiochirurgii American Heart of Poland,

Dawcą był mężczyzna, który zginął w wypadku

Prof. Bochenek dodawał, że choć pacjent nie żył długo po przeszczepie, to wydarzenie miało ogromne znaczenie dla przyszłości kardiochirurgii w Polsce. Pacjentem był 62-letni rolnik z Krzepic z zaawansowaną niewydolnością serca. Dawcą był młody mężczyzna, u którego po wypadku samochodowym stwierdzono śmierć mózgu. Pacjent przeżył, ale niestety pojawiły się powikłania – uszkodzone nerki i układ odpornościowy, a także problemy z krzepnięciem krwi. Ostatecznie te komplikacje doprowadziły do śmierci chorego.

Zdjęcie: Praca Aleksandry Sachy. Facebook Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy