Historie ludzi


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

7-letnia Ala dostała serce pobrane w Czechach

 

Zespół Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu wykonał po raz pierwszy u dziecka transplantację serca pobranego za granicą. Nowe życie dostała 7-letnia Ala z województwa kujawsko-pomorskiego , dziewczynka przechodzi już rehabilitację.

Przeczytaj także: Po płuca przylecieli lekarze z Hamburga.

Alicja chorowała od drugiego roku życia. Problemy zaczęły się po zapaleniu oskrzeli. Lekarze zdiagnozowali u dziewczynki ciężką kardiomiopatię restrykcyjną. Miała także nadciśnienie płucne, które początkowo dyskwalifikowało ją z listy oczekujących na przeszczep serca, konieczny był równoczesny przeszczep serca i płuc.

– Znalezienie dla Alicji odpowiedniego dawcy obu narządów było praktycznie niemożliwe z uwagi na niedobór masy i wzrostu. W 2021 roku lekarze z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w  Gdańsku wszczepili pacjentce przedsionkowy regulator przepływu (AFR), dzięki któremu udało się zmniejszyć nadciśnienie płucne do poziomu granicznie akceptowalnego do wykonania tylko przeszczepienia serca – mówi dr Szymon Pawlak, kardiochirurg transplantolog, koordynator Oddziału Kardiochirurgii, Transplantacji Serca i Mechanicznego Wspomagania Krążenia u Dzieci w Śląskim Centrum Chorób Serca.

Ala czekała na serce dwa miesiące

W marcu 2023 roku Alę zakwalifikowano do transplantacji serca. Odpowiedniego dawcę udało się  znaleźć po dwóch miesiącach w Czechach. – Telefon zadzwonił dzień przed dniem matki. Akurat jechałam z córkami na babskie zakupy. Po odebraniu telefonu, ręce trzęsły się na kierownicy. Trzeba było zawrócić i szybko zebrać się do Zabrza. Ala od początku wiedziała, na co choruje, wiedziała też, że czeka na nowe serce – opowiada pani Tatiana, mama Alicji. 

Operację wykonał zespół doc. Tomasza Hrapkowicza. Była trudna ze względu na stan ogólny dziewczynki wyniszczonej przez chorobę.

Przeczytaj także: W Zabrzu szkolili się kolejni lekarze z Ukrainy.

Drugi taki zabieg w Zabrzu

Operacja Ali była drugim przeszczepieniem narządu pobranego za granicą w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Do pobrania międzynarodowego może dojść w sytuacji, w której w danym kraju nie ma na liście oczekujących na przeszczep odpowiednio dopasowanego biorcy. Wtedy informacja trafia na platformę FOEDUS, która zrzesza jednostki koordynujące programy transplantacyjne w krajach Unii Europejskiej.

– Wymiana międzynarodowa jest szansą m.in. dla takich ośrodków transplantacyjnych jak Zabrze, gdzie można drogą lądową w stosunkowo krótkim czasie przetransportować narząd do transplantacji – mówiła dr Anna Pszenny z Centrum Koordynacyjno-Organizacyjnego ds. Transplantacji Poltransplant.

Ala wraca do zdrowia

Ala przechodzi już rehabilitację pod opieką lekarzy i rehabilitantów w oddziału Kardiochirurgii Dziecięcej.  – Każdego dnia widzimy różnicę. Widzę, jak nabiera ciała, jak ma coraz więcej siły i energii. Ostatnie pół roku była dzieckiem praktycznie leżącym, teraz spacerujemy już po szpitalnym korytarzu. Ala się przy tym nie męczy – mówi pani Tatiana.

Doc. Tomasz Hrapkowicz, kardiochirurg i transplantolog, koordynator Oddziału Kardiochirurgii, Transplantacji Serca i Płuc i Mechanicznego Wspomagania Krążenia w SCCS  mówi, że wszystkich cieszy to, że Ala zaczyna chodzić. Jest szansa na jej normalny rozwój. – Przykład Ali to kwintesencja tego, co możemy pacjentom zaoferować – komentuje doc. Tomasz Hrapkowicz.

Współpraca ponad granicami

Do tej pory wykonano w Polsce trzy przeszczepienia narządów pobranych poza granicami: dwóch przeszczepień serc pobranych od dawców w Czechach (obie transplantacje wykonano w Zabrzu) oraz przeszczepienie wątroby pobranej od dawcy w Niemczech. W związku z brakiem odpowiednich biorców w Polsce, zgłoszono na platformę FOEDUS możliwość pobrania trzech narządów z Polski: dwóch płuc oraz serca. Narządy zostały zaakceptowane i przeszczepione przez zespoły transplantacyjne ze Szwajcarii i Niemiec. Łącznie od początku 2023 roku w całej Europie zgłoszono do pobrań międzynarodowych 162 narządy, dzięki takiej współpracy wykonano 45 transplantacji w UE.

Portal Transplantologia.info wspiera Aegon Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.

 

 


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy