Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

W Zabrzu szkolili się kolejni lekarze z Ukrainy

 

Zespół Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu przeszkolił kolejną grupę lekarzy z Ukrainy. Tym razem przyjechali tutaj specjaliści z Kijowa.

Przeczytaj także: Leciał na operację, samolot się spóźnił.

W szkoleniu wziął udział czteroosobowy zespół lekarzy z Narodowego Instytutu Ftyzjatrii i Pulmonologii Narodowej Akademii Nauk Medycznych Ukrainy z Kijowa. W skład zespołu weszło trzech torakochirurgów: Mykola Opanasenko, Serhii Shalahai, Oleksandr Tereshakovych oraz anestezjolog Larysa Levanda.  W Zabrzu spędzili dwa tygodnie.

– To pierwszy krok do uruchomienia programu transplantacji w naszej klinice. To niesamowite doświadczenia dla nas. Teraz wracamy do naszego kraju i będziemy rozmawiać z naszym dyrektorem o niezbędnym wyposażeniu i odpowiedniej organizacji do uruchomienia programu w Kijowie – mówi dr Oleksandr Tereshkovych.

Zabrze wspiera lekarzy z Ukrainy

Jak mówi dr Tomasz Stącel, kardiochirurg i transplantolog ze Śląskiego Centrum Chorób Serca, podczas pobytu w Zabrzu lekarze z Kijowa asystowali przy dwóch przeszczepieniach płuc, zabiegach bronchoskopii i bronchoplastyki, uczestniczyli w wizytach w oddziale transplantacyjnym. Brali również udział w spotkaniu zespołu kwalifikującego pacjentów do przeszczepu płuc.

Przeczytaj także: Rozmowy o transplantacji wątroby.

Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu przypomina, że to kolejny zespół lekarzy ukraińskich przeszkolony w ośrodku/  We wrześniu 2021 roku we Lwowie przeprowadzono pierwszy przeszczep płuc w Ukrainie. – Zabieg wykonali lekarze, którzy kształcili się w zakresie transplantologii w Śląskim Centrum Chorób Serca z pomocą polskich kolegów. W styczniu 2023 roku zespół dr Igora Humennego przeprowadzili podobną operację już samodzielnie – przypomina zabrzański ośrodek.

Zdjęcie: www.sccs.pl

Portal Transplantologia.info wspiera Aegon Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy