Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

7 mln zł dla COI w Gliwicach

 

W ramach ogólnopolskiego programu doposażenia zakładów radioterapii Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach otrzymało z Ministerstwa Zdrowia dofinansowanie w wysokości 7 mln zł na zakup nowego akceleratora liniowego.

Pieniądze z z Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych

6 września do Gliwic przyjechał osobiście wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski, aby wręczyć prof. dr. hab. n. med. Krzysztofowi Składowskiemu, dyrektorowi Centrum Onkologii w Gliwicach, symboliczny czek i podpisać z nim umowę na przekazanie kwoty 7 mln zł z Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych.

– Naszym marzeniem są jeszcze protony – radioterapia przyszłości – mówił prof. Składkowski opowiadając o aparaturze medycznej wykorzystywanej w Gliwicach. Dodał, że jako konsultant krajowy w dziedzinie radioterapii onkologicznej uważa, iż ośrodek protonoterapii powinien być zlokalizowany w miejscu, gdzie leczy się najwięcej chorych na nowotwory i w najszerszym zakresie stosuje się radioterapię.

Plany kolejnych inwestycji

Wiceminister Miłkowski nie krył zadowolenia, że mógł osobiście odwiedzić gliwicką placówkę. – Będziemy dążyć do tego, aby sprzęt, na który środki wydatkowane są z Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych, a więc są to środki krajowe, był wykorzystywany optymalnie – powiedział wiceminister Miłkowski.

Rozmawiał także z dyrekcją gliwickiej placówki o kolejnych planach inwestycyjnych dotyczących budowy drugiego budynku klinicznego poświęconego unitom nowotworów piersi, płuca, przewodu pokarmowego, ginekologii i urologii. Gliwice są jednym z sześciu ośrodków onkologicznych w Polsce, które uzyskały dofinansowanie na zakup nowych akceleratorów z Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych.

Złożony przeszczep tkankowy u pacjenta wyleczonego z nowotworu

To placówka, w której wykonuje się także transplantacje, m.in. złożone przeszczepy tkankowe połączone z transplantacją szpiku. W maju takiemu zabiegowi poddany został tutaj 65-letni mężczyzna, mieszkaniec województwa śląskiego, który kilka lat temu przeszedł operację całkowitego usunięcia krtani z powodu raka tego narządu. Od tego czasu oddychał przez rurkę tracheostomijną. W 2018 roku zgłosił się do Centrum Onkologii w Gliwicach, gdzie został zakwalifikowany do rozległej transplantacji narządów szyi.


20 czerwca - Nowy termin 16. Biegu po Nowe Życie!

Czytaj więcej...
Partnerzy