Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Ala dostała różowy rower

 

Alicja, która w maju w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu otrzymała nowe życie, świętowała właśnie ósme urodziny. – Impreza odsunęła się trochę w czasie, ale lepiej świętować w domu z całą rodziną, niż na oddziale szpitalnym – informuje szpital.

Przeczytaj także: W Zabrzu szkolili się kolejni lekarze z Ukrainy.

Spełniło się marzenie dziewczynki, dostała swój pierwszy, wymarzony rower. Tak, jak chciała, jest różowy.

Ala otrzymała serce pobrane w Czechach

Historię Alicji opisywaliśmy na portalu transplantologia.info. Przypomnijmy: dziewczynka chorowała od drugiego roku życia. Problemy zaczęły się po zapaleniu oskrzeli. Lekarze zdiagnozowali u Ali ciężką kardiomiopatię restrykcyjną. Miała także nadciśnienie płucne, które początkowo dyskwalifikowało ją z listy oczekujących na przeszczep serca, konieczny był równoczesny przeszczep serca i płuc.

– Znalezienie dla Alicji odpowiedniego dawcy obu narządów było praktycznie niemożliwe z uwagi na niedobór masy i wzrostu. W 2021 roku lekarze z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w  Gdańsku wszczepili pacjentce przedsionkowy regulator przepływu (AFR), dzięki któremu udało się zmniejszyć nadciśnienie płucne do poziomu granicznie akceptowalnego do wykonania tylko przeszczepienia serca – mówił dr Szymon Pawlak, kardiochirurg transplantolog, koordynator Oddziału Kardiochirurgii, Transplantacji Serca i Mechanicznego Wspomagania Krążenia u Dzieci w Śląskim Centrum Chorób Serca.

W marcu 2023 roku Alę zakwalifikowano do transplantacji serca. Odpowiedniego dawcę udało się  znaleźć po dwóch miesiącach w Czechach. Operację wykonał zespół doc. Tomasza Hrapkowicza. Była trudna ze względu na stan ogólny dziewczynki wyniszczonej przez chorobę. Wszystko się udało, Alicja wraca do zdrowia.

Zdjęcie: www.facebook.com/SCCSzabrze

Portal Transplantologia.info wspiera Aegon Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy