Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Alternatywa dla transplantacji

 

12 stycznia 2024 roku w Katedrze i Klinice Hematologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych UCK WUM pierwszy dorosły pacjent z białaczką limfoblastyczną został włączony do badania klinicznego nad innowacyjną terapią przeciwnowotworową CAR-T.
– Jest to możliwe dzięki środkom, jakie nasza uczelnia otrzymała od Agencji Badań Medycznych w ramach w ramach konkursu na działalność badawczo-rozwojową w zakresie niekomercyjnych badań klinicznych – informuje Warszawski Uniwersytet Medyczny.

Terapia CAR-T opiera się na zmodyfikowanych genetycznie limfocytach T, które dzięki modyfikacji uzyskały zdolność rozpoznawania cechy komórki nowotworowej i są zdolne do jej zniszczenia. Mówi się o niej, że to przełom w walce z nowotworami.

Terapia CAR-T jest bardzo kosztowna

Katedra i Klinika Hematologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych UCK WUM jest ośrodkiem referencyjnym i niemal każdego dnia wpływają do niej prośby o leczenie kolejnych chorych. – Terapia jest niezwykle kosztowna, dlatego do tej pory była możliwa tylko w określonych przypadkach, w ramach programu lekowego. A teraz, dzięki finansowaniu z Agencji Badań Medycznych, nasi specjaliści mogą pomóc następnym pacjentom – informuje uczelnia.

W 2020 r. Warszawski Uniwersytet Medyczny otrzymał ponad 17 mln dofinansowania od Agencji Badań Medycznych na realizację projektu pt. „Zastosowanie limfocytów CAR-T antyCD19 w leczeniu dorosłych chorych na nawrotową i oporną ostrą białaczkę limfoblastyczną (MERMAID1).” To pozwoliło objąć terapią pacjentów, którzy ze względu na wiek i inne ograniczenia nie mieli szansy na refundowane leczenie z NFZ.

Pierwszy pacjent to 40-latek

Pierwszy pacjent został włączony do badania 12 stycznia. – Pacjent to 40-letni chory z ostrą białaczką limfoblastyczną, u którego doszło do wczesnego nawrotu choroby. Wcześniej z powodzeniem był leczony celowaną chemioterapią. Aby wyleczyć białaczkę niezbędna byłaby transplantacja komórek krwiotwórczych, której nie można wykonać z powodu braku dawców. Alternatywą jest terapia CAR-T, do której pacjent został zakwalifikowany – informuje prof. Grzegorz Basak, kierownik Katedry i Kliniki Hematologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych UCK WUM.

W badaniu klinicznym MERMAID1 będzie leczonych 20 chorych, zarówno w UCK WUM, jak i ośrodkach partnerów w projekcie – Narodowym Instytucie Onkologii, Oddział w Gliwicach oraz w Instytucie Hematologii i Transfuzjologii.

Zdjęcie: www.wum.edu.pl

Portal Transplantologia.info wspiera Aegon Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy