Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Alternatywa dla transplantacji

 

W Hotelu Airport w Warszawie odbyło się pierwsze w Polsce sympozjum Polish LVAD Club. Inicjatorem wydarzenia był prof. Mariusz Kuśmierczyk, kierownik Kliniki Chirurgii Serca, Klatki Piersiowej i Transplantologii UCK WUM.

Przeczytaj także: Bioniczna trzustka.

Na wydarzeniu, które odbyło się 8 marca, obecni byli przedstawiciele siedmiu ośrodków z całej Polski, w których stosuje się metody wspomagania serca LVAD. W programie znalazł się także wykład prof. Roberta Kormosa z Pitsburga (USA), światowego autorytetu i prekursora mechanicznego wspomagania krążenia na świecie. W sympozjum wzięło udział wielu kardiologów, kardiochirurgów, psychologów, koordynatorów wspomagania krążenia. Odbyła się m.in. dyskusja na temat finansowania terapii, możliwych powikłań, wyzwań oraz opieki nad pacjentem i przygotowania go do funkcjonowania w domu.

– Musimy pokazać w naszym kraju, że systemy mechanicznego wspomagania serca naprawdę pomagają chorym z ciężką niewydolnością serca. Tacy pacjenci nie muszą po takiej operacji wyłącznie siedzieć przed telewizorem, mogą robić wszystko, a przede wszystkim mogą cieszyć się życiem – mówił prof. Kuśmierczyk podczas wydarzenia.

W 2023 roku w Polsce wszczepiono sto pomp

Lekarze przypominają, że transplantacja serca jest nadal uznawana za złoty standard postępowania u pacjentów ze skrajnie ciężką niewydolnością tego narządu. Nie dla wszystkich jednak udaje się znaleźć dawcę. Specjalna pompa o nazwie Heart Mate 3 gwarantuje pracę serca nawet przez wiele lat. Pompa ta wspomaga mechanicznie lewą komorę serca i jako terapia docelowa może stanowić alternatywę dla pacjentów z ciężką niewydolnością serca, niekwalifikujących się do transplantacji serca lub kwalifikujących się do zabiegu, ale oczekujących na organ.  W Polsce w zeszłym roku wszczepiono 100 takich pomp.

Prof. Mariusz Kuśmierczyk po raz pierwszy w Polsce wszczepił pompę HM3 nowej generacji 15 grudnia 2015 roku. – Pacjent funkcjonował z tą pompą przez 7 lat, dopiero po tym czasie przeszedł transplantację serca, co pokazuje, że dzięki takiemu rozwiązaniu pacjenci przeżywają i mają większy komfort psychiczny życia w chorobie z ciężką niewydolnością serca  – przypominał podczas sympozjum prof. Kuśmierczyk.

Zdjęcie: www.wum.edu.pl

Portal Transplantologia.info wspiera Aegon Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy