Amerykańscy lekarze przeszczepili pęcherz
Chirurdzy z UCLA Health i Keck Medicine z University of Southern California przeprowadzili pierwszy przeszczep pęcherza moczowego u człowieka. To przełomowy moment w historii medycyny.
Przeczytaj także: Rekord we Wrocławiu.
– Ta operacja jest historycznym momentem w medycynie — mówi dr Inderbir Gill, dyrektor wykonawczy USC Urology, cytowany w komunikacie kalifornijskiej uczelni. Dodaje, że to może wpłynąć na sposób, w jaki radzimy sobie z wybranymi pacjentami z objawową niewydolnością pęcherza moczowego.
Jak mówi dr Nima Nassiri, chirurg transplantolog urologiczny i dyrektor programu przeszczepu allograftu pęcherza naczyniowego UCLA, ta pierwsza próba przeszczepu pęcherza moczowego była przygotowywana przez ponad cztery lata. Nassiri i Gill pracowali razem przez kilka lat w Keck School, aby opracować nową technikę chirurgiczną, zaprojektować badanie kliniczne i uzyskać niezbędne zgody. Przeprowadzili też liczne próby przedkliniczne.
Skomplikowana, ale udana operacja
Pacjentem był 41-letni Oscar Larrainzar, który zachorował na rzadkiego raka. Mężczyzna był dializowany przez siedem lat. Stracił większość pęcherza moczowego podczas operacji ponad pięć lat temu. Pozostała część pęcherza była zbyt mała, aby prawidłowo funkcjonować. Obie jego nerki zostały usunięte z powodu raka nerki. Dr Gill i dr Nassiri przeprowadzili u pacjenta połączony przeszczep nerki i pęcherza moczowego, co pozwoliło mu na natychmiastowe przerwanie dializ i oddanie moczu, stało się to po raz pierwszy od siedmiu lat. Najpierw przeszczepiono Oscarowi nerkę, a później pęcherz. Nowa nerka została następnie podłączona do nowego pęcherza moczowego. Cała procedura trwała około ośmiu godzin. Nerka natychmiast wytworzyła dużą objętość moczu.
– Pomimo złożoności sprawy, wszystko poszło zgodnie z planem, a operacja zakończyła się sukcesem — mówi dr Gill. – Pacjent czuje się dobrze, a my jesteśmy zadowoleni z jego dotychczasowych postępów — dodaje.
Transplantacja została przeprowadzona w Transplant Recovery Center firmy OneLegacy. Wszystkie części procedury, w tym zabieg chirurgiczny i monitorowanie pooperacyjne, zostały dostosowane do najwyższych aktualnych standardów klinicznych i badawczych.
Korzyści dla pacjentów
Jak mówią lekarze, miliony ludzi na całym świecie doświadczają różnego rodzaju chorób i dysfunkcji pęcherza moczowego. Obecne leczenie ciężkich dysfunkcji pęcherza lub przypadków jego braku polega np. na wytworzeniu z część jelita pacjenta nowego narządu. Takie leczenie może być skuteczne, ale wiąże się z różnymi zagrożeniami. Transplantacja pęcherza pozwala na bardziej fizjologiczne oddawanie moczu.
Największym ryzykiem związanym z przeszczepem narządu jest potencjalne odrzucenie go przez organizm oraz skutki uboczne spowodowane obowiązkowymi lekami immunosupresyjnymi. Oczywiście, jest też wiele niewiadomych, takich jak to, jak dobrze będzie funkcjonował przeszczepiony pęcherz.
Zdjęcie: University of Southern California