Badanie dające nadzieję
Jak przypomina Fundacja DKMS, w ciągu roku aż czwórka na 100 tys. dzieci choruje na ostrą białaczkę limfoblastyczną, a pomimo znaczącego postępu w leczeniu u około 15-20 proc. z nich dochodzi do nawrotu choroby. To jedna z najczęstszych przyczyn zgonów małych pacjentów.
Chcąc poprawić ten obszar leczenia Fundacja DKMS uruchomiła Program Rozwoju Polskiej Transplantologii i Wsparcia Pacjentów. Ważną częścią jest wieloośrodkowe, niekomercyjne badanie, finansowane w Polsce przez Fundację DKMS, mające na celu optymalizację leczenia u dzieci. Sytuację małych pacjentów ma zmienić międzynarodowe badanie IntReAll 2010, którego celem jest poszukiwanie nowych metod leczenia, z użyciem leków biologicznych.
Niemal 300 ośrodków
Badanie jest już realizowane w większości krajów europejskich, a także w Japonii i Australii. Powołane specjalnie konsorcjum zrzesza ekspertów, specjalizujących się w nowotworach wieku dziecięcego, mają wspólnie wypracować innowacyjne terapie. Celem specjalistów jest także przeprowadzenie największych na świecie badań klinicznych poświęconych wznowie białaczki u dzieci. W projekcie bierze udział niemal 300 europejskich placówek.
Udział w projekcie polskich pacjentów umożliwia im bezpłatny dostęp do innowacyjnych leków oraz badań diagnostycznych. W Polsce badanie realizowane będzie w trzech ośrodkach: Katedrze i Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, Klinice Pediatrii, Onkologii, Hematologii i Diabetologii SP ZOZ Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 3 im. Marii Konopnickiej UM w Łodzi, Katedrze i Klinice Pediatrii, Hematologii i Onkologii WUM, Samodzielnym Publicznym Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Warszawie
W ramach Programu Rozwoju Polskiej Transplantologii i Wsparcia Pacjentów przeprowadzono też inne działania, m.in. do bydgoskiej Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Szpitala Jurasza, trafiło urządzenie CELLEX, służące do przeprowadzania zabiegów fotoferezy pozaustrojowej u pacjentów po przeszczepieniu szpiku.