Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Centrum Chorób Serca podsumowuje rok

 

1 lutego minie rok pracy Centrum Chorób Serca powołanego do życia decyzją  Senatu Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Ta nowa struktura Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu powstała na bazie Kliniki Kardiologii oraz Kliniki Chorób Serca. Tutaj rozpoznawane są i leczone choroby serca, docelowo mają być wykonywane także transplantacje tego narządu. Kierownikiem jest prof. dr hab. Piotr Ponikowski.

Szansa dla najciężej chorych pacjentów

Celem powołania nowej struktury integrującej działalność kardiologów i kardiochirurgów było wykorzystanie doświadczeń organizacyjnych przodujących ośrodków zajmujących się leczeniem chorób serca, oferujących nie tylko kompleksowe i najnowocześniejsze metody diagnostyki i leczenia, ale także maksymalne skrócenie czasu hospitalizacji.

Wrocławskie Centrum Chorób Serca tworzą najbardziej doświadczeni, najlepsi w kraju specjaliści z poszczególnych podspecjalizacji kardiologii i kardiochirurgii z ogromnym doświadczeniem zdobytym w ośrodkach w ośrodkach, w których wcześniej pracowali: Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu,  4 Wojskowym Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu, Śląskim Centrum Chorób Serca w  Zabrzu, Górnośląskim Centrum Medycznym w Katowicach Ochojcu,  Instytucie Kardiologii w Krakowie.

Pacjentom pomagają tutaj eksperci, którzy mają ogromne doświadczenie w wybranych zabiegach i operacjach, są najczęściej cytowanymi naukowcami w Polsce i na świecie, autorzy wytycznych postępowania w różnych chorobach serca rekomendowanych przez Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne.

Autotransplantacja serca

Już w pierwszym roku działalności Centrum Chorób Serca może się pochwalić kilkoma sukcesami, jednym z nich jest spektakularny, pierwszy na Dolnym Śląsku zabieg autotransplantacji serca, który wykonał dr Roman Przybylski z zespołem.

Pacjentem był 31-letni mężczyzna z mięsakiem serca. Guz był wielkości jabłka i wypełniał całą lewy przedsionek serca uniemożliwiając odpływ krwi z lewego płuca. Lekarze wyjęli serce, usunęli całego guza, zrekonstruowali lewy przedsionek i wszczepili z powrotem serce pacjentowi.

Zdjęcie: prof. dr hab. Piotr Ponikowski (www.usk.wroc.pl)

 

 


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy