Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

CZD od 25 lat przeszczepia wątroby od żywych dawców

 

W ciągu 25 lat w Instytucie “Pomniku – Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie  lekarze wykonali około pół tysiąca rodzinnych przeszczepów wątroby.

Przeczytaj także: Lekarze ocalili życie pana Dariusza.

– W zakresie transplantacji wątroby i nerek u dzieci jesteśmy w tej chwili jednym z dwóch największych ośrodków na świecie – mówi w rozmowie z TVN doktor Marek Migdał, dyrektor szpitala.

W przypadku rodzinnych transplantacji wątroby fragment narządu żyjącego dawcy pobierany jest w szpitalu klinicznym przy ul. Banacha. Transplantacja wykonywana jest natomiast w CZD. Pierwszy taki zabieg odbył się w 1999 roku, ekipa “Faktów” TVN towarzyszyła lekarzom. Zabieg się udał. Pacjentką była czteroletnia Ola, chora na niedorozwój dróg żółciowych. Fragment wątroby oddał jej tata, pan Roman, wtedy 32-latek.

Pierwszy zabieg się udał, pacjentka do dziś ma się dobrze

Nie ma na razie żadnych powikłań chirurgicznych i oby ich nie było. Dziecko nie krwawi, nie traci krwi, wszystkie naczynia doprowadzające i odprowadzające krew z wątroby są drożne, a krew płynie – mówił w 1999 roku profesor Piotr Kaliciński, który kieruje Kliniką Chirurgii Dziecięcej i Transplantacji Narządów Instytutu „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka”.

Ola żyje do dziś, ma się dobrze. Od tego czasu w CZD wykonano około pół tysiąca rodzinnych transplantacji wątroby.

Portal Transplantologia.info wspiera Aegon Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.

 


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy