Dializy pomagają doczekać transplantacji
Fundacja Zdrowia Śląska Cieszyńskiego uruchomiła zbiórkę na USG Dopplera dla cieszyńskiej Stacji Dializ. Koszt zakupu aparatu to 90 tys. zł. Dializy ratują życie wielu pacjentów, i tych którzy czekają na nową nerkę, i tych którzy – z wielu względów – tej nerki nie dostaną.
Cieszyńska Stacja Dializ jest przygotowana do całodobowej opieki nad pacjentem. Sztuczne nerki pracują, ale coraz częściej pojawia się potrzeba dokładnego zdiagnozowania pacjenta. Stąd prośba ordynatora oddziału o zakup niezbędnego aparatu do wykonywania usg jamy brzusznej (pod kątem oceny chorych nerek) wraz z drugą głowicą do wykonywania badań naczyniowych metodą Dopplera (ocena przetok tętniczo-żylnych do dializ). Są to metody umożliwiające lepsze diagnozowanie oraz leczenia chorych z niewydolnością nerek. Można pomóc w zbiórce. Szczegóły: pomagam.pl/
12 tysięcy dializ rocznie
7 października 1997 roku wykonano pierwsze zabiegi hemodializy w Szpitalu Śląskim w Cieszynie, a tym samym na Śląsku Cieszyńskim. Uroczystego otwarcia Stacji Dializ dokonali kilka dni później, 13 października, prof. dr n.med. Franciszek Kokot wraz z dr n.med. Maciejem Krzanowskim. W programie przewlekłych hemodializ, od kilku lat, znajduje się 80 chorych.
W cieszyńskiej Stacji Dializ wykonywanych jest ponad 12 tys. dializ rocznie. Stacja oferuje też dializy gościnne dla chorych przebywających czasowo na Śląsku Cieszyńskim. Pacjenci mają zapewniony bezpłatny transport na dializy, a po dializie odwóz do domów. Oddział posiada 12 stanowisk dializacyjnych, wydzielone są też stanowiska dla chorych z chorobą zakaźną. Wyposażony jest w 17 aparatów do hemodializy, w tym dwa nowoczesne aparaty do hemodiafiltracji.