Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Dziecko dostało fragment laparoskopowo pobranej wątroby

 

Pierwsze w Polsce laparoskopowe pobranie fragmentu wątroby od żywego dawcy przeprowadzono w Klinice Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby WUM. Klinika kierowana przez profesora Michała Grąta to jedyny ośrodek w Polsce, w którym wykonuje się pobrania fragmentów wątroby od żywych dawców.

Przeczytaj także: Robot pomógł pobrać nerkę.

Dotychczas, wszystkie pobrania fragmentów wątrób od żywych dawców wykonywano metodą klasyczną, przez cięcie powłok brzusznych pod łukami żebrowymi.

– Wprowadzenie dostępu małoinwazyjnego pozwala na szybszy powrót do aktywności, dalsze zmniejszenie ryzyka powikłań i ograniczenie bólu w okresie pooperacyjnym dla zdrowych osób decydujących się na oddanie fragmentu własnej wątroby dla dziecka – mówi profesor Michał Grąt, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby UCK WUM.

Dziecko wróciło już do domu

Zabieg został wykonany miesiąc temu. Dawca został wypisany ze szpitala po siedmiu dniach od operacji bez powikłań. Fragment wątroby wykorzystano do przeszczepienia u dwuletniego dziecka, dla którego transplantacja była jedyną szansą na przeżycie. Narząd podjął czynność zaraz po przeszczepieniu, maluch jest już w domu z rodzicami.

Przeczytaj także: W Warszawie przeszczeiają płuca i dają nowe życie.

Szansa dla ciężko chorych dzieci

Przeszczepianie fragmentów wątrób pobranych od żywego dawcy stanowi obecnie ponad połowę wszystkich transplantacji wątroby u dzieci w Polsce. Dzięki współpracy z Kliniką Chirurgii Dziecięcej i Transplantacji Narządów Instytutu – Pomnika Centrum Zdrowia Dziecka, kierowaną przez prof. Piotra Kalicińskiego, od 1999 roku w Klinice Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby WUM wykonano 463 pobrania fragmentów wątrób od żywych dawców, które były wykorzystane do transplantacji u dzieci.

Trwająca niemal ćwierć wieku współpraca obu ośrodków transplantacyjnych pozwoliła na znaczne zwiększenie dostępności przeszczepiania wątroby u dzieci, co zmniejszyło śmiertelność na liście oczekujących.

Przeczytaj także: Wielki sukces lekarzy z Zabrza.

Milowy krok w polskiej transplantologii

Wykorzystanie dostępu małoinwazyjnego do pobrań fragmentu wątroby od żywego dawcy było kolejnym krokiem milowym w polskiej transplantologii. Wykonanie tej operacji było możliwe dzięki doświadczeniom wyniesionym z  programu pobrań fragmentów wątrób metodą klasyczną i programu laparoskopowych resekcji wątrób w Klinice Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby.

Zdjęcie: www.wum.edu.pl

Portal Transplantologia.info wspiera Aegon Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.

 


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy