Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Wielki sukces lekarzy z Zabrza

 

Lekarze ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu wykonali transplantację obu płuc u chorego z zespołem Mounier-Kuhna. To był drugi taki zabieg na świecie.

Zespół Mounier-Kuhna to rzadka choroba genetyczna powodująca uszkodzenie tchawicy i oskrzeli głównych. Do tej pory opisano około 300 przypadków, na świecie żyje około 125 osób, u których zdiagnozowano chorobę.

Przeczytaj także: Przełomowy rok w Szczecinie.

Pan Jacek został zakwalifikowany do transplantacji

39-letni pan Jacek z ciężką niewydolnością oddechową był na aktywnej liście oczekujących na transplantacje płuc od ponad dwóch lat. Zespół anestezjologów i chirurgów potrzebował czasu na przygotowanie strategii zabiegu. To było drugie przeszczepienie płuc u pacjenta z zespołem Mounier-Kuhna w historii światowej medycyny.

– Stworzyliśmy druk 3D tchawicy i oskrzeli na podstawie obrazów tomografii komputerowej, który posłużył do opracowania techniki intubacji i wykonania operacji oskrzelowej. Zabieg nie byłby możliwy bez pomocy ECMO AV, ponieważ chory cierpiał również na ciężkie nadciśnienie płucne – informuje dr n. med. Maciej Urlik, kardiochirurg, specjalista transplantologii klinicznej ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Przeszczepili serce pobrane za granicą.

Mężczyzna niedługo wróci do domu

Skomplikowana operacja trwała około 13 godzin. Pacjent przechodzi obecnie rehabilitację, wszyscy w Zabrzu mają nadzieję, że niedługo wróci do dzieci i żony

– Oskrzela dawcy zostały wykorzystane jako rusztowanie dla osłabionych oskrzeli biorcy. Zespolono je wykorzystując technikę teleskopową, która na co dzień jest unikana w wykonywaniu zespoleń oskrzelowych – opowiada dr n. med. Tomasz Stącel kardiochirurg, transplantolog kliniczny ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Przygotowując się do operacji zespół zgromadził bogaty materiał obrazowy i histopatologiczny, który posłuży do napisania artykułu, który pomoże lekarzom z innych placówek w wykonywaniu transplantacji u pacjentów z zespołem Mounier-Kuhna.

Zdjęcie: www.facebook.com/SCCSzabrze

Portal Transplantologia.info wspiera Aegon Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.

 

 

 

 

 


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy