Edukacja jest ważna. Warto mówić o przeszczepieniach
Bydgoskie Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zaprasza w każdą środę na ogólnodostępne wykłady z dziedziny medycyny. W listopadzie dwa spotkania poświęcone będą transplantologii.
Klinika Transplantologii i Chirurgii Ogólnej Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr A. Jurasza w Bydgoszczy jest jednym z tych polskich ośrodków transplantacyjnych, w których przeszczepia się nerki. Pierwszy przeszczep tego narządu wykonano tutaj w 2000 roku. Twórcą ośrodka jest prof. dr hab. n. med. Zbigniew Włodarczyk, specjalista chirurgii ogólnej oraz transplantologii klinicznej.
Ośrodek aktywnie włącza się w działania na rzecz edukacji Polek i Polaków w zakresie tematyki związanej z przeszczepami narządów.
Bydgoskie Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu organizuje już po raz 14. cykl ogólnodostępnych wykładów z dziedziny medycyny. Odbywają się co środę, udział w nich jest bezpłatny. 14 listopada o godzinie 18 w auli Collegium Medicum przy ul. Jagiellońskiej w Bydgoszczy będzie można posłuchać wykładu dr n. med. Aleksandry Woderskiej z Kliniki Transplantologii i Chirurgii Ogólnej Szpitala Uniwersyteckiego nr 1, regionalnego koordynatora pobierania i przeszczepiania narządów. Wykład poświęcony będzie problemom etycznym i medycznym związanym z przeszczepami nerek od żywych dawców.
„Medyczne Środy” odbywają się także w Toruniu. Wykładu dr n. med. Aleksandry Woderskiej posłuchać będzie można tutaj 21 listopada o g. 18 w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy przy ul. Władysława Łokietka 5.
Prof. Zbigniew Włodarczyk, twórca bydgoskiej Kliniki Transplantologii i Chirurgii Ogólnej na trasie 12. Biegu po Nowe Życie w Wiśle.