Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Gdańsk na czele

 

Które szpitale zgłaszają największą liczbę dawców? Z danych Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji „Poltransplant” wynika, że w zeszłym roku najaktywniejsze szpitale w Polsce zgłosiły po 10 lub więcej rzeczywistych dawców narządów, takich placówek było w cały kraju 13.

Na pierwszym miejscu jest Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku, które zgłosiło 19 dawców, narządy pobrano od 17 osób. Na drugim miejscu znalazł się Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Zespolony im. M. Skłodowskiej Curie: 17 zgłoszonych dawców, narządy pobrano od 13 zmarłych. Kolejne na liście jest Wojewódzkie Centrum Medyczne w Opolu, które zgłosiło 16 dawców, narządy pobrano od 12 zmarłych.

– Największy wzrost aktywności zanotowano w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Bytomiu, w Wojewódzkim Centrum Medycznym w Opolu, w SP CSK Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Spadek aktywności odnotowano w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku (obecny lider, 12 dawców mniej niż w 2017r.) oraz w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. Marii Skłodowskiej Curie w Szczecinie (9 dawców mniej niż w 2017 r.). Szpitale takie jak Samodzielny Publiczny Centralny Szpital Kliniczny WUM w Warszawie, Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. J. Mikulicza we Wrocławiu, Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 1 im. Norberta Barlickiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, oraz Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim, które przez ostatnie lata znajdowały się wśród najaktywniejszych szpitali, w 2018 r. znalazły się poza tabelą – czytamy w biuletynie Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne ds. Transplantacji „Poltransplant”.

W 2018 roku na 498 pobrań od dawców zmarłych, 365 (73 proc.) to były pobrania wielonarządowe. Od 123 dawców pobrano same nerki, od 7 dawców pobrano tylko wątrobę, od 3 dawców pobrano tylko serce, od 1 dawcy pobrano serce i wątrobę


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy