Bieg po Nowe Życie


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Gratulujemy młodej mamie!

 

W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym im. prof. K. Gibińskiego SUM w Katowicach Karina Paszek, która od 2018 żyje w nowym sercem, urodziła zdrowe dziecko. To piąty taki przypadek w regionie. Karina jest uczestniczką Biegu po Nowe Życie, brała także w naszej akcji “Zwykła Karta – Niezwykły Dar”. Przed trzema laty przeszła przeszczep serca w wyniku kardiopatii. W czerwcu 2020 jej stan zdrowia ustabilizował się na tyle, że „pozwolono na zachodzenie w ciążę.” Okres ciąży minął bez problemów. Chłopiec Tymon, urodził się 1 kwietnia i otrzymał 8/8pkt.

Zabieg przeprowadzali dr Mirosława Mackiewicz(operator), dr Tomasz Zieliński (asysta) z Oddziału Ginekologii i Położnictwa katowickiej placówki. Lekarze z ośrodka współpracowali z lekarzami ze Śląskiego Centrum Chorób Serca.

Prof. Krzysztof Nowosielski – „Ciąża u pacjentki po przeszczepie serca jest ciąża wysokiego ryzyka. Po pierwsze ze względu na sam przeszczep oraz chorobę podstawową, która doprowadziła do konieczności przeszczep i leki immunosupresyjne.W takiej ciąży rośnie ryzyko nadciśnienia, cukrzycy, infekcji oraz urodzenia dziecka z niska masa ciała i przed terminem porodu (przed 37 tygodniem ciąży). Dodatkowo może pojawić rośnie ryzyko wad u płodu, głównie wad układu nerwowego oraz deformacji twarzoczaszki. W trakcie porodu istnieje ryzyko dekompensacji krążenia – utrata krwi oraz nagły spadek ciśnienia tętniczego u rodzącej może prowadzić do groźnych dla jej życia zaburzeń rytmu serca. Dlatego większość ekspertów i Towarzystw Naukowych rekomenduje cięcie cesarskie jako metodę z wybory dla tych pacjentek.”

Dr Tomasz Zieliński – „Pacjentka dostała zgodę na zajście w ciążę od swojego lekarza prowadzącego a naszym zadanie było przeprowadzenie tego porodu w sposób bezpieczny. Byliśmy w kontakcie z prof. Przybyłowskim, który wykonywał przeszczep w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Najbezpieczniejsze dla Pacjentki jest rozwiązanie takiej ciąży cięciem cesarskim, ponieważ musimy pamiętać, aby niepotrzebnie nie obciążać serca. Ważne jest również ograniczenie ilości krwawienia, nie można doprowadzić do hipowolemii. Technicznie zabieg nie odbiega od standardowego, dziecko urodziło się zdrowe, otrzymało 8/8 punktów.

tekst na podstawie inf. UCK Katowice, foto UCK Katowice.


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy