Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Grzyby mogą zabić

Muchomor zielonawy sromotnikowy to zabójca doskonały, jeden z najbardziej trujących grzybów na świecie. Niewielki kawałek może zabić dorosłego człowieka.
Przeczytaj także: Nowe życie 50-latki.
Instytut „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie informuje, że w lipcu do szpitala trafiło dziecko po zatruciu muchomorem zielonawym sromotnikowym. Było w bardzo złym stanie, wymagało leczenia w oddziale intensywnej terapii oraz przeszczepienia wątroby.
– Zatrucie tym grzybem, doprowadzając do uszkodzenia wątroby, a następnie niewydolności wielonarządowej, często jest śmiertelne. Jedynym wówczas leczeniem jest przeszczepienie wątroby, jeśli uda się szybko zdiagnozować pacjenta i przygotować do zabiegu. Wiemy, jak trudne jest pozyskiwanie narządów do przeszczepienia. Apelujemy, aby być bardzo ostrożnym podczas zbierania grzybów i zawsze upewnić się, że mamy pewność co do ich identyfikacji – mówi cytowany w komunikacie placówki prof. dr hab. n. med. Piotr Socha, Kierownik Oddziału Gastroenterologii, Hepatologii, Zaburzeń Odżywiania i Pediatrii IPCZD.
Zabić może niewielki fragment grzyba
Nawet nieduży fragment tego muchomora jest w stanie zabić dorosłą osobę. Objawy zatrucia pojawiają się późno, czasem dopiero po upływie doby, gdy nikt już nie wiąże ich ze zjedzeniem potrawy z grzybów. To wymioty, biegunki, bóle brzucha. Potem często następuje krótka poprawa, po której stan zatrutego zaczyna się szybko pogarszać, dochodzi do uszkodzenia wątroby, nerek.
Justyn Kołek, grzybiarz i grzyboznawca z Czernichowa mówi, że niestety, ale nadal wśród grzybiarzy pokutuje wiele mitów na temat rozróżniania, który grzyb jest jadalny, a który trujący. Niektórzy uważają, że jeśli na grzybie widać ślady żerowania ślimaków czy innych zwierząt, to na pewno nie jest on trujący.
– Akurat muchomory zielonawe sromotnikowe bywają zjadane przez ślimaki, którym ich toksyny nie szkodzą. To samo dotyczy innych trujących grzybów — mówi Kołek.
Niektórzy są przekonani, że jeśli grzyb nie jest gorzki, albo nie ma ostrego, piekącego smaku, jest jadalny. To kolejny mit, osoby, które zatruły się np. muchomorem zielonawym sromotnikowym, relacjonowały potem, że przyrządzony z nich sos czy zupa były smaczne.
Bezpieczniej jest zbierać grzyby z rurkami pod kapeluszem
– Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy zebrane grzyby są jadalne, nie ryzykujmy. W takiej sytuacji najlepiej przynieść grzyby do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej, w której dyżury pełnią grzyboznawcy lub klasyfikatorzy grzybów. Specjalista bezpłatnie oceni czy grzyby są jadalne, niejadalne, czy też trujące — przypomina w komunikacie IPCZD Główny Inspektor Sanitarny dr n. med. Paweł Grzesiowski.
Najbezpieczniej jest zbierać grzyby z rurkami pod kapeluszem, wśród nich nie ma śmiertelnie trujących gatunków. Justyn Kołek mówi, że najwięcej zatruć zdarza się wtedy, kiedy w lesie jest niewiele grzybów. Grzybiarze sięgają wtedy także po grzyby, których nie znają.
Zdjęcie: Justyn Kołek

Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy