Jak zwiększyć liczbę pobrań narządów?
Specjaliści w dziedzinie transplantologii, naukowcy z kieleckiego uniwersytetu, przedstawiciele szpitali z województwa świętokrzyskiego oraz pogotowia ratunkowego, lekarze i reprezentanci Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego dyskutowali 11 czerwca, w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach o tym, jak zwiększyć w regionie liczbę pobrań narządów.
Profesor Stanisław Głuszek, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach mówił, że wydarzenie ma na celu zaktywizowanie ośrodków szpitalnych do większej liczby donacji. To niezwykle ważne ze względu choćby na plany utworzenia w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym pierwszego w regionie ośrodka przeszczepiania nerek. Szpital złożył już wymagany wniosek w tej sprawie i obecnie przygotowuje się do audytu Poltransplantu.
Potrzebny jest sprawny system
Marek Bogusławski, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego podkreślał, że transplantologia jest niezwykle skuteczną formą ratowania, bądź przedłużania życia ludzkiego. Dodawał, że trzeba zrobić wszystko, by stworzyć w Świętokrzyskiem jednolity, dobrze działający system służący przeszczepianiu organów.
Wśród gości wydarzenia był także dr hab. n. med. Jarosław Czerwiński z Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji „Poltransplant”. Nie krył, że w województwie świętokrzyskim w kwestii pobrań narządów jest źle i to od wielu lat. Mówił, że liczba pobrań spada m.in. z uwagi na zmieniającą się rolę i zadania oddziałów intensywnej terapii.
Dr n med. Jacek Bicki, transplantolog z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach wyliczał, że w świętokrzyskim, intensywne terapie funkcjonują w 15 szpitalach, czyli wszędzie tam możliwe byłoby pobieranie narządów od zmarłych dawców, tymczasem w praktyce jest to realizowane w pojedynczych ośrodkach, w tym w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym. Ze statystyk wynika, że najczęściej dawcami narządów zostają chorzy, którzy umarli z powodu choroby naczyń mózgowych. Z ankiety przeprowadzonej wśród szefów OIT wynika, że w regionie na 110 łóżkach intensywnej terapii, przy 916 zgonach w 2018 roku, śmierć mózgu potwierdzono zaledwie u 13 pacjentów, a ostatecznie pobrano narządy od 4 dawców.
Lekarz z kieleckiego szpitala przekonywał, że spadająca liczba pobrań narządów w regionie to konsekwencja m.in.; obaw przed procedurami związanymi z pobieraniem narządów, trudności zwołania komisji ds. orzekania o śmierci mózgowej zwłaszcza w godzinach nocnych czy niedostateczne finansowania osób uczestniczących w procesie identyfikacji i przygotowywania dawcy.
Głównym organizatorem konferencji był Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.
Zdjęcie: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.