Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Jest już ponad 1,5 mln potencjalnych dawców

 

Sierżant Piotr Norman, policjant Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie półtora roku temu zarejestrował się w bazie dawców szpiku. W grudniu 2018 roku dowiedział się, że w Słowenii mieszka ktoś, komu może uratować życie.

– To był ciężki dzień w pracy, druga zmiana, dużo zdarzeń drogowych, masa papierów. Pod koniec służby zadzwonił mój telefon. Ktoś z DKMS po drugiej stronie słuchawki powiedział, że znaleziono mojego genetycznego bliźniaka, który potrzebuje pomocy. Byłem zaskoczony, ale też podekscytowany, że będę mógł dać komuś szansę na nowe życie. W Częstochowie zostałem poddany badaniu w celu sprawdzenia zgodności szpiku. Dokładniejsze badania przeprowadzono mi w Gliwicach. Wyniki badań były bardzo dobre. 13 lutego tego roku odbył się zabieg, podczas którego podarowałem swój szpik potrzebującemu. Liczę, że wszystko się uda – mówi policjant.

Szanse na znalezienie genetycznego „bliźniaka” są bardzo małe. Prawdopodobieństwo wynosi 1:20 000, a w niektórych przypadkach nawet 1 do kilku milionów. Dlatego tak ważne jest, by jak najwięcej osób zarejestrowało się jako potencjalni dawcy.

Jak informuje Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne do Spraw Transplantacji „Poltransplant”, 31 grudnia 2018 roku w Polsce zarejestrowanych było 1 581 718 potencjalnych dawców szpiku.

 

fot. Komenda Miejska Policji w Częstochowie


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy