Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Jubileusz Stowarzyszenia Transplantacji Serca

 

W tym roku przypada 30 rocznica powołania przez pacjentów oraz przy wsparciu profesora Zbigniewa Religi Stowarzyszenia Transplantacji Serca. To była pierwsza w Polsce organizacja zrzeszająca osoby po transplantacji serca, dzisiaj nosi imię profesora.

Stowarzyszenie organizuje spotkania pacjentów po przeszczepieniach, angażuje się też w akcje edukacyjne. Jubileuszowe spotkanie odbędzie się już 14 czerwca godzinie 12 w Głównej Auli Instytutu Kardiologii w Warszawie Aninie. Wydarzenie to objął patronatem i wspiera dyrektor Instytutu Kardiologii Tomasz Hryniewiecki. Podczas uroczystości wręczone statuetki i nagrody „Szlachetne Serce 30 lat” dla osób zasłużonych dla transplantologii i stowarzyszenia, nie tylko przedstawicieli środowisk medycznych, ale też m.in. lotników biorących udział w Akcji Serce. Przygotowane też zostało specjalne wydawnictwo.

Inżynieria tkankowa daje nadzieję

– Przez ostatnie 10 lat rozwój technik medycznych, farmakologii, inżynierii materiałowej i biomedycznej oraz systemów do mechanicznego wspomagania krążenia przyczyniły się do upowszechnienia zabiegów transplantacji serca. Osiągnięcia w obrazowaniu, wizualizacji i modelowaniu trójwymiarowym narządów oraz możliwość wykonywania przeszczepień wielonarządowych to już teraźniejszość – czytamy w niej.

Można też przeczytać, że 20 lat temu w Polsce 60 proc. zmarłych dawców to były osoby z obrażeniami po wypadkach. Dziś najczęstszą przyczyną zgonu zmarłych dawców są udary mózgu, a odsetek zmarłych dawców po wypadkach zmalał do 32 proc. – Medycyna ratunkowa pozwala ratować osoby z bardzo ciężkich zdarzeń . Sukcesy w walce z chorobami, które kiedyś były uznawane za śmiertelne również zmniejsza grupę potencjalnych dawców narządów. W efekcie zapotrzebowanie rośnie a dostępność maleje. Prace nad sztucznymi narządami trwają na całym świecie, także w Polsce. To m.in. program „Polskie Sztuczne Serce”, który koncentruje się na opracowywaniu i wdrożeniu klinicznym rodziny polskich protez serca, coraz bardziej zaawansowanych technologicznie i konstrukcyjnie oraz zróżnicowanych pod kątem czasu stosowania i stopnia implantacji do ciała pacjenta oraz rozwoju metod wspomagania układu krążenia – czytamy w publikacji.

Polskie kliniki przeprowadziły już pierwsze operacje używając całkowicie sztucznego serca. Wielką nadzieją dla chorych jest też inżynieria tkankowa, biodruk. Już teraz „drukować” arterie oraz chrząstki, a zgodnie z założeniami ekspertów bajpasy „drukowane” na biodrukarkach będzie można wszczepiać pacjentom już za 3 lata. Być może użycie do „druku” żywych komórek może już w niedługim czasie stać się przełomem w medycynie, szczególnie w transplantologii oraz inżynierii tkankowej.

Warto zajrzeć na stronę stowarzyszenia, gdzie jest m.in. forum zrzeszające osoby po transplantacjach.

 

 


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy