Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Już ponad 400 operacji

Pierwsze rodzinne przeszczepienie wątroby w Polsce odbyło się w 1999 rok. Od tego czasu nowe życie dzięki tej metodzie otrzymało kilkaset dzieci.
Pionierska w Polsce operacja odbyła się w październiku 1999 roku. Dawcą fragmentu wątroby był 32-latek. Operacja odbyła się w Instytucie  “Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” we współpracy we współpracy z chirurgami ogólnymi z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Od tego czasu w Polsce wykonano ponad 400 takich operacji, gdzie dawcą fragmentu wątroby był żyjący dawca.
Jedni z europejskich liderów
1 marca minęły 33 lata od pierwszego udanego przeszczepienia wątroby w Polsce, które także przeprowadził Zespół Kliniki Chirurgii Dziecięcej i Transplantacji Narządów Centrum Zdrowia Dziecka.

– Do dnia dzisiejszego w Instytucie “Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” przeprowadzono ponad 900 transplantacji wątroby, a nasi pacjenci są najdłużej żyjącymi osobami po przeszczepieniu wątroby w kraju – informuje placówka.

Przeszczepienia wątroby u dzieci stanowią od kilku do kilkunastu procent wszystkich przeprowadzanych transplantacji wątroby. W Polsce wykonuje się około 40 przeszczepień wątroby rocznie u dzieci. Blisko połowa to zabiegi, gdzie dawcą żyjąca osoba spokrewniona. Przyczyny, z powodu których dzieci są kwalifikowane do transplantacji to m.in. pierwotne choroby wątroby, ostra niewydolność wątroby, choroby metaboliczne, pierwotne nowotwory wątroby.

 

Portal Transplantologia.info wspiera Aegon Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy