Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Kielce przeszczepiają nerki

 

Jak informuje Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach, w tym roku w placówce pobierano trzykrotnie narządy od zmarłych dawców.

Szpital jest liderem w województwie świętokrzyskim, po jednym pobraniu odbyło się w szpitalach w Staszowie oraz Busku-Zdroju. W przypadku tego drugiego szpitala było to pierwsze pobranie w historii.

Dr n. med. Jacek Bicki pełniący obowiązki kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym, który jest także wojewódzkim konsultantem do spraw transplantologii informuje, że w kilku przypadkach, stwierdzono śmierć mózgu u dawców, ale z przyczyn medycznych, nie udało pobrać się narządów.

Wezwanie na przeszczep zaskoczyło go pod Tatrami.

Kielce przeszczepiają nerki od 2000 roku

To właśnie w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach 2 lipca 2020 roku odbył się pierwszy przeszczep nerki w regionie świętokrzyskim. Udało się to dzięki współpracy placówki oraz Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Pierwszą pacjentką była 58-letnia mieszkanka województwa świętokrzyskiego, która przez pięć lat się dializowała. Transplantacja była możliwa dzięki pobraniu narządów od zmarłego dawcy w kieleckim szpitalu. Lekarze podkreślali wtedy postawę rodziny dawcy, która zaakceptowała to, by doszło do pobrania organów. Pobrano nerki, serce i wątrobę.  W zeszłym roku w Kielcach przeszczepiono 8 nerek, w tym roku przeprowadzono dotychczas już 6 takich zabiegów.

Sport po przeszczepie.

– To jest bardzo istotne, aby ludziom przypominać, że są pacjenci, których życie, na skutek różnych chorób, zależy od przeszczepu narządu od innej osoby, która umierając może pomóc  – mówi Jacek Bicki.

Chirurg i transplantolog podkreśla, że w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym, bez akceptacji rodziny, nigdy nie dochodzi do pobrania narządów, lekarze nie działają wbrew woli bliskich. – Dlatego tak ważne jest, by o transplantologii, swoich decyzjach rozmawiać w domach – przekonują lekarze.

Zdjęcie: wszzkielce.pl

Portal Transplantologia.info wspiera Aegon Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.

 

 

 


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy