Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Kolejny lot po nowe życie

 

24 sierpnia lotnicy 8. Krakowskiej Bazy Lotnictwa Transportowego po raz 46. od początku 2023 roku zrealizowali Akcję Serce.

Przeczytaj także: Zdobył Giewont dla chorych.

Samolot C – 295 M CASA wystartował o godzinie 19.44. Lot odbywał się po trasie Kraków – Katowice – Gdańsk – Kraków. – Realizacja Akcji przebiegła planowo i bez zakłóceń. Powrót załogi na lotnisko w Balicach miał miejsce o godzinie 1. Akcja Serce zrealizowana została na rzecz Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku – informuje jednostka.

O pomoc poprosił Zbigniew Religa

Już niedługo, bo w 2025 roku, Akcja Serce będzie obchodziła 40-lecie. W 1985 roku kardiochirurg z Zabrza, wtedy jeszcze docent, Zbigniew Religa, poprosił szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego o pomoc w dostarczeniu serca dla pacjenta, który czekał na transplantację. – Organ miał być pobrany od zmarłego w Szczecinie i tylko drogą lotniczą mógł być dostarczony na czas, nie ulegając nieodwracalnym zmianom, uniemożliwiającym przeszczep. Ryzyko było duże, a nieudana operacja mogła opóźnić rozwój polskiej transplantologii na szereg lat – przypomina MON.

Wojskowi zdecydowali się pomóc

Szef SGWP wydał Dowództwu Wojsk Lotniczych rozkaz umożliwiający transport organu z lotniska w Goleniowie do Katowic. Wybrano An-26, który ruszył do pierwszej Akcji Serce zabierając zespól lekarzy z docentem Religą.

Tak zaczęła się współpraca lotnictwa ze szpitalem w Zabrzu, a następnie także z Kliniką Kardiochirurgii w Krakowie. Przyjęła ona formalne ramy w 1988 roku, kiedy podpisano umowę na świadczenie przez wojsko usług transportu lotniczego dla polskich ośrodków transplantacyjnych. W latach późniejszych umowa było modyfikowana, m.in. dołączały do niej kolejne ośrodki. W umowie użyto właśnie nazwy Akcja Serce.

Zdjęcie: 8bltr.wp.mil.pl

Portal Transplantologia.info wspiera Aegon Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy