Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Kolejny przeszczep płuc w Warszawie

 

Lekarze z Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA w Warszawie od lata 2022 roku  mają zgodę Ministra Zdrowia na przeszczepianie płuc. Właśnie wykonano tutaj kolejną transplantację.

Przeczytaj także: Na przeszczep radiowozem.

W nocy z 16na 17 stycznia w Klinice Kardiochirurgii i Transplantologii Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA nowe płuca otrzymał pan Sławomir. Mężczyzna wraca z pomocą lekarzy, pielęgniarek i rehabilitantów do zdrowia, a w kolejce czekają już kolejni pacjenci.

Pierwszą pacjentką był 64-latka z Żor

Pierwsza transplantacja płuc odbyła się tutaj 11 listopada 2022 roku. Pacjentką była 64-latka z Żor. Kobieta cierpiała na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP), była osobą leżącą, wymagającą stałej tlenoterapii.

To było pierwsze przeszczepienie płuc w Warszawie i na Mazowszu. Jak mówili lekarze, rozwój nowego ośrodka transplantacyjnego na terenie Polski to nowa szansa dla setek chorych wymagających pilnej transplantacji oraz opieki pooperacyjnej.

Lekarz długo przygotowywali się do takiego zabiegu. Proces szkoleń, które odbywały się w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu rozpoczął się w sierpniu 2021 roku, projekt wspierał nieżyjący już prof. Marian Zembala.

Zdjęcie: https://www.facebook.com/PanstwowyInstytutMedycznyMSWiA

Portal Transplantologia.info wspiera Aegon Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.

 

 


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy