Krew pępowinowa ratuje życie
Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. K. Gibińskiego w Katowicach jako jedyny szpital w województwie śląskim włącza się w tegoroczne obchody Dni Krwi Pępowinowej. Od 8 do 11 listopada przyszłe mamy rodzące w katowickiej placówce będą mogły przekazać krew pępowinową swojego dziecka do publicznego banku komórek macierzystych.
Alternatywa dla szpiku
Dni Krwi Pępowinowej to akcja społeczna, która odbędzie się w polskich szpitalach już po raz szósty. Jej celem jest zwiększenie publicznych zasobów krwi pępowinowej w Polsce, a tym samym wzrost liczby przeszczepień komórek macierzystych. Kampanię organizuje Polski Bank Komórek Macierzystych.
Krew pępowinowa to alternatywa dla szpiku jako źródło komórek macierzystych do przeszczepień. W Polsce ilość zdeponowanych porcji krwi pępowinowej jest zdecydowanie mniejsza niż w USA i Europie Zachodniej. Dni Krwi Pępowinowej mają więc na celu nie tylko zwiększenie zasobów krwi pępowinowej dostępnych publicznie, ale również edukację społeczeństwa.
Krew pępowinowa ratuje życie
Od 2011 roku pozyskano w ten sposób ponad 4000 jednostek krwi pępowinowej na cele publiczne, przekazano ją do dyspozycji Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji Poltransplant. Będą mogły z niej skorzystać osoby potrzebujące terapii komórkami macierzystymi z krwi pępowinowej z Polski i świata.
Przekazanie krwi do banku publicznego na cele społeczne oznacza zrzeczenie się do niej praw, jej dysponentem zostaje Poltransplant, a nie rodzice, jak w przypadku przechowywania krwi pępowinowej w banku rodzinnym. Pozyskanie krwi trwa kilka minut, jest nieinwazyjne i bezbolesne dla matki i jej dziecka.
Można leczyć wiele chorób
Komórki macierzyste to pierwotne komórki o zdolnościach do przekształcania się we wszystkie komórki organizmu. Pozwala to wykorzystywać je do odbudowy lub zastępowania uszkodzonych komórek, a tym samym do leczenia wielu poważnych chorób hematologicznych, onkologicznych, metabolicznych oraz immunologicznych.
Na świecie wykonano już ponad 40 tysięcy transplantacji krwi pępowinowej u dzieci i dorosłych. Punktem kulminacyjnym kampanii będzie obchodzony na całym świecie 15 listopada Światowy Dzień Krwi Pępowinowej.