Liderzy w Polsce
Województwo pomorskie osiągnęło najwyższy wskaźnik liczby dawców zmarłych w przeliczeniu na milion mieszkańców w Polsce. Od 2020 roku region utrzymuje pozycję lidera w dawstwie narządów.
Przeczytaj także: Ponad 300 rogówek.
Jak przypomina Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku, według danych za 2024 rok średni wskaźnik liczby dawców w Polsce to 18,7 na milion mieszkańców. W województwie pomorskim wskaźnik ten osiągnął aż 25, znacząco przewyższając krajową średnią. W 2023 roku Pomorze również utrzymywało czołową pozycję z wynikiem 28,4, dwukrotnie wyższym niż średnia krajowa, która wynosiła 15.
– Nie byłoby transplantacji bez dawców. Dzięki zaangażowaniu koordynatorów i zespołów medycznych, którzy identyfikują potencjalnych dawców, szkolą personel oraz podnoszą świadomość społeczną, możemy osiągać tak wysokie wyniki – podkreśla dr hab. n. med. Piotr Domagała, chirurg przeszczepiający wątroby i nerki w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku, cytowany w komunikacie placówki.
UCK jest wysokospecjalistycznym ośrodkiem transplantacyjnym, w którym przeszczepia się serca, nerki, szpik, rogówki oraz płuca. W 2018 roku w szpitalu rozpoczęto również program transplantacji wątroby. I to właśnie m.in. w tym obszarze gdański ośrodek zanotował bardzo dużą dynamikę i osiągnął rekordową, w porównaniu do ubiegłych lat, liczbę transplantacji. Od początku programu przeszczepiono tu już ponad 300 wątrób, natomiast aż 78 transplantacji, co stanowi ponad jedną czwartą wszystkich przeszczepień tego organu, wykonano W 2024 roku.
Szpitale współpracują ze sobą
Pomorze, obok województwa zachodniopomorskiego, jest liderem w Polsce, jeśli chodzi o liczbę pobranych narządów. Wcale nie wynika to z wyższej śmiertelności, tylko ze świetnej organizacji systemu. To m.in. dzięki sieci współpracujących szpitali i przeszkolonego personelu, który zapewnia sprawną identyfikację potencjalnych dawców i skutecznie przeprowadza procedury transplantacyjne.
– Praca koordynatora transplantacyjnego rozpoczyna się w momencie pojawienia się dawcy. Pilnujemy przestrzegania wszystkich prawnych i medycznych aspektów, ale też rozmawiamy z rodziną, pytając o wolę zmarłego w tej kwestii – mówi Anna Milecka, kierownik Regionalnego Centrum Koordynacji Transplantacji UCK.
Ważne są kampanie społeczne inicjowane przez organizacje pozarządowe. UCK współpracuje w tym zakresie m.in. z Fundacją LiverStrong, Fundacją Pasjonaci Życia czy DKMS. W ramach tej współpracy organizowane są spotkania w szkołach czy też tzw. dni transplantacji, podczas których można otrzymać oświadczenie woli – dokument potwierdzający brak sprzeciwu na pobranie organów. W UCK odbywa się również co roku Gala Transplantacji, podczas której wyróżniane są osoby uczestniczące w przeszczepieniach organów.
Procedury są szczegółowo opisane
Szpital przypomina, że system transplantacyjny opiera się na zasadach etycznych i prawnych, a pobranie narządów następuje jedynie w sytuacji stwierdzenia śmierci mózgowej oraz braku wyrażonego sprzeciwu przez zmarłego.
– Mamy bardzo szczegółowo opisane procedury, które są zawsze przestrzegane i jakakolwiek wątpliwości w trakcie procesu diagnostycznego zawsze rozstrzygane są na korzyść pacjenta. Wykonujemy takie badania diagnostyczne, by zyskać absolutną pewność w kwestii śmierci mózgu – zaznacza prof. Radosław Owczuk, ordynator Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii UCK.
Zdjęcie: Sylwia Mierzewska UCK