Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Lublin chce przeszczepiać serca

 

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie chcą utworzyć. Oddział Kardiochirurgii, Transplantacji Serca i Mechanicznego Wspomagania Krążenia. Ma nim kierować prof. dr hab. n. med. Michał Zembala.

Przeczytaj także: Wątroba z Litwy.

– Szpital wojewódzki w Lublinie to obecnie jedna z najszybciej rozwijających się placówek medycznych w kraju. Zakup światowej klasy systemu chirurgii robotycznej da Vinci, otwarcie nowoczesnego bloku R z pięcioma salami operacyjnymi oraz jedną salą hybrydową, powstanie oddziału neurochirurgii – to tylko kilka ostatnich inwestycji, które wprowadziły szpital na najwyższy poziom leczenia. Otwarcie oddziału kardiochirurgii to nie tylko kamień milowy dla szpitala, ale przede wszystkim kluczowe wydarzenie dla mieszkańców województwa lubelskiego, którzy od teraz nie muszą już szukać pomocy w odległych ośrodkach położonych poza naszym regionem – mówił podczas konferencji prasowej marszałek Jarosław Stawiarski.

W szpitalu ma powstać także

Do zbudowania oddziału wykorzystany ma zostać potencjał obecnej infrastruktury szpitalnej. Mają tutaj być dwie sale operacyjne. Wykonywane mają być tutaj m.in.: małoinwazyjne leczenie wad strukturalnych serca i wielkich naczyń z zastosowaniem technik endoskopowych lub technik robotowych, przezcewnikowe leczenie wad strukturalnych serca, leczenie wstrząsu kardiogennego oraz ostrej i przewlekłej zatorowości płucnej.

W planach jest również wykonywanie transplantacji serca i jego mechaniczne wspomaganie. Oczywiście, najpierw oddział musi uzyskać odpowiednie akredytacje.

– Kardiochirurgia należy do grupy wysokospecjalistycznych jednostek ochrony zdrowia, która świadczy usługi medyczne w zakresie operacyjnego leczenia chorób serca i wielkich naczyń. Projekt stworzenia takiego oddziału w szpitalu wojewódzkim w Lublinie powstał w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie mieszkańców województwa lubelskiego na wysokiej jakości usługi medyczne, w tym chirurgiczne leczenie krańcowej niewydolności krążenia – tłumaczył podczas konferencji prof. dr hab. n. med Michał Zembala.

W placówce przy al. Kraśnickiej planowane jest również otwarcie przyszpitalnej poradni, która będzie kwalifikowała chorych do zabiegów kardiochirurgicznych, kardiologicznych lub leczenia zachowawczego, kompleksowo przygotowywała pacjentów do zabiegu oraz obserwowała ich po zabiegu operacyjnym.

Zdjęcie: www.lubelskie.pl/

Portal Transplantologia.info wspiera Aegon Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy