Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Nagroda Nobla za zidentyfikowanie wroga wątroby

 

Tegoroczna Nagroda Nobla z medycyny i fizjologii trafiła do trzech naukowców, którzy odkryli wirusa HCV. Wirus ten może tak uszkodzić wątrobę, że jedynym ratunkiem jest transplantacja tego narządu.

Miliony zakażonych

Laureatami zostali Harvey J. Alter, Michael Houghton i Charles M. Rice, otrzymają do podziału w sumie 10 mln koron szwedzkich. W ostatnim raporcie Światowa Organizacja Zdrowia szacowała, że świecie żyje ponad 70 mln osób zakażonych wirusem zapalenia wątroby typu C.

– Prawdopodobnie ta liczba jest jednak niedoszacowana, ponieważ wiele przypadków przechodzi niezauważonych. HCV zabija rocznie 400 tys. osób i jest jednym z najczęstszych powodów raka wątroby i przyczyną przeszczepów wątroby – tak prof. Gunilla Karlsson Hedestam z Komitetu Noblowskiego uzasadniała decyzję o przyznaniu nagrody.

Odkrycie noblistów przyczyniło się do opracowania diagnostyki i leków stosowanych w wirusowym zapalenia wątroby typu C. Epidemiolodzy szacują, że w Polsce wirusem HCV zakażonych jest ok. 200 tys. dorosłych osób. Z danych wynika, że tylko co 10 dorosła osoba zakażona HCV wie o swojej chorobie. Tymczasem marskość wątroby spowodowana zakażeniem HCV jest najczęstszym wskazaniem do transplantacji wątroby u dorosłych pacjentów. Historię takiego pacjenta opisywaliśmy na naszym portalu.

Trudny zabieg

Operacja transplantacji wątroby jest skomplikowana, trwa nawet kilkanaście godzin. Jest to jeden z najtrudniejszych zabiegów chirurgicznych ze względu m.in. potężne zaburzenia krzepnięcia wynikające z zaburzeń funkcji wątroby. Chory do końca życia musi przyjmować leki immunosupresyjne, ale może wrócić do normalnego, aktywnego życia – uczyć się, pracować, coraz więcej kobiet po przeszczepie rodzi dzieci.


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy